AMD B450 - płyty główne dla graczy

Przemysław Kocięcki,

AMD zapaliło producentom płyt głównych zielone światło w związku z zakończeniem prac nad nowym chipsetem, B450. Na rynku pojawiły się już pierwsze płyty oparte o wspomniany chipset - do swojej oferty włączyli je między innymi ASUS, ASRock, MSI i Gigabyte.

AMD celuje w średni segment cenowy - ceny nowych płyt mają zamknąć się w 200 dolarach. Płyty są przeznaczone dla graczy i mają wiele wspólnego z high-endowymi X470. Pozbawione będą kilku funkcji, których braku użytkownik z tego pułapu cenowego i tak nie powinien odczuć, a mianowicie - mniej linii PCIe 2.0, mniej portów USB 3.1, czy brak wsparcia SLI/CrossFire. W zamian dostaniemy pełne wsparcie dla procesorów Ryzen 2. generacji, możliwość podkręcenia procesora i obsługę pamięci DDR4. Dodatkowo, chipsety B450 będą obsługiwały technologie XFR 2.0 Enhanced i Precision Boost Overdrive, których celem jest wyciśnięcie ze sprzętu jeszcze więcej mocy, gdy komputer będzie potrzebował dodatkowego kopa, co z pewnością docenią gracze.

Chipset wykonany jest w litografii 55nm i działa w oparciu o podstawkę AM4, obsługującą do 4 kości RAM 3200 MHz. B450 pojawi się w kilku różnych standardach płyt - ATX, microATX i Mini-ITX. W przypadku ASUSa, poszczególne standardy będą reprezentowane przez, kolejno, B450M-PLUS, B450M-PLUS Gaming i ROG Strix B450-I Gaming.

Jeśli zamierzasz złożyć w najbliższym czasie nowy komputer za rozsądne pieniądze, płyty B450 mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli masz więcej funduszy, śmiało inwestuj w X470 obsługującą SLI/CrossFire.

Zdjęcie: Pixabay