GTX 1060 - mocna karta graficzna za rozsądne pieniądze

Przemysław Kocięcki,

W dobie zyskujących na popularności kryptowalut i kart graficznych wykorzystywanych szeroko do ich zdobywania, gracze chcąc kupić nowy układ graficzny muszą wyłożyć z portfela nieco więcej gotówki niż zwykle. Choć ceny wydają się powoli spadać, to jednak wciąż oscylują powyżej normy. Warto jednak zauważyć, że najbardziej rozchwytywane są karty z wysokiej i średnio-wysokiej półki.

W przypadku części kart graficznych już niedługo możemy spodziewać się obniżek i odpsrzedaży słabszych układów przez kopaczy. Wszystko za sprawą wchodzących niebawem na rynek nowych kart graficznych od Nvidii, które powinny skłonić kopiących kryptowaluty do wymiany swoich układów na nowe. Z tego powodu jeśli zamierzasz kupić kartę graficzną, już teraz przygotuj się na nadchodzące zmiany i zdecyduj, jaki model wybrać.

Od siebie możemy śmiało polecić kartę GeForce GTX 1060, która choć premierę miała w 2016 roku, wciąż pozostaje jednym z lepszych wyborów wśród kart przeznaczonych dla graczy. Prawdą jest, że GTX 1060 w zupełności wystarczy do uruchamiania wszystkich współczesnych gier na najwyższych (lub prawie najwyższych) ustawieniach graficznych. Lepsze karty wymagane są przede wszystkim do gry w rozdzielczości 4K, czy do płynnej rozgrywki z goglami VR. Lepsza karta pozwala też na płynne streamowanie gier w wysokiej rozdzielczości i korzystanie z SLI/CrossFire (technologia łączenia kilku kart graficznych w celu uzyskania jeszcze większej mocy).

Jednak jeśli nie zależy Ci na tych wszystkich dodatkach, 1060 zdecydowanie sprawdzi się w komputerze dla gracza - karta posiada jeden z najlepszych stosunków jakości do ceny i zapewni wystarczającą ilość mocy przynajmniej na kilka nadchodzących lat.

GTX 1060 posiada 3 główne warianty różniące się ilością pamięci - 3GB, 5GB i 6GB. Im więcej pamięci, tym droższa karta - za luksus związany z wersją 6GB trzeba dopłacić ok. 300zł. Warto jednak zdecydować się na najmocniejszy model, gdyż jest on nie tylko zauważalnie wydajniejszy, ale i będzie służyć przez dłuższy czas.