Najlepsze darmowe i płatne edytory tekstu - styczeń 2019

Przemysław Kocięcki,

Praca z dużymi ilościami tekstu wymaga odpowiednich narzędzi. O ile do podstawowych zadań w wielu wypadkach w zupełności wystarczy zwykły systemowy Notatnik, to próba programowania w nim czy edytowania ogromnych plików będzie jak jedzenie zupy za pomocą widelca - da się, tylko po co?

Procesor tekstu a edytor tekstu - czym się różnią?

Edytor tekstu to narzędzie pozwalające na tworzenie i edycję plików tekstowych. Za pomocą edytora możliwe jest zmienianie zawartości pliku - możemy dodawać nowy tekst, kasować ten istniejący czy cofać dokonane zmiany. Lepsze edytory posiadają kolorowanie składni ułatawiające pisanie kodu w językach programowania, a także numerowanie poszczególnych linii tekstu, przez co są najchętniej wybierane przez programistów. Do popularnych edytorów tekstu można zaliczyć zwykły Notatnik znany posiadaczom systemu Windows, czy Vi, którego kojarzą zapewne użytkownicy Linuxa.

Procesor tekstu jest natomiast bardziej złożonym edytorem i poza edycją samego tekstu pozwala też na edycję jego układu, przez co znacznie lepiej nadaje się do tworzenia opowiadań, książek czy artykułów, słowem - wszystkich dokumentów wymagających zastosowania jakiegoś stylu tekstu. Można tu modyfikować wielkości marginesów, zmieniać font nagłówków i akapitów, dodawać obrazki, dodać numerację stron i spis treści, a także przedstawić wzory matematyczne w czytelnej postaci. Do tej kategorii programów zaliczyć można chociażby popularny Word z pakietu biurowego Microsoft Office, lub jego darmowy odpowiednik, Writer, z pakietu Apache OpenOffice).

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jedynie programom należącym do tej pierwszej grupy.

Komu przyda się zaawansowany edytor tekstu?

Jeśli nie jesteś programistą, prawdopodobnie nie miałeś dotychczas potrzeby korzystania z edytorów innych niż Notatnik. Jeśli Twoja praca z tekstem ogranicza się do okazjonalnej modyfikacji jakiegoś pliku, wówczas Notatnik ze względu na swoją lekkość i prostotę sprawdza się świetnie. Problem pojawia się, gdy przychodzi chęć napisania programu lub występuje konieczność edycji dużego pliku. W tych sytuacjach korzystanie z Notatnika może przypominać drogę przez mękę i choć jest możliwe, to zdecydowanie nie można tu mówić o jakimkolwiek komforcie pracy.

Czym powinien charakteryzować się dobry edytor tekstu?

Współczesne zaawansowane edytory tekstu powinny przede wszystkim ułatwiać i przyspieszać naszą pracę. Kierując się wyborem edytora, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na:

  • kolorowanie i autouzupełnianie składni, w zależności od wybranego języka programowania, języka znaczników czy języka arkuszy stylów,
  • numerowanie linii,
  • przejrzysty interfejs, niewymagający długiej nauki,
  • ilość dostępnych wtyczek zwiększających możliwości programu,
  • możliwość edycji tekstu w wielu miejscach jednocześnie,
  • bezproblemowe otwieranie dużych plików,
  • wsparcie narzędzi programistycznych (np. Git),
  • podgląd efektu dokonanych zmian w plikach w czasie rzeczywistym (przydatne przy np. tworzeniu stron internetowych).

Najlepsze darmowe edytory tekstu

Komodo Edit

Komodo Edit to lekki edytor tekstu, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość działania. Prosty i intuicyjny interfejs sprawia, że narzędzie może być efektywnie wykorzystywane nawet przez osoby, które z Komodo Edit mają do czynienia pierwszy raz. Poza kolorowaniem składni i podpowiadaniem nazw wielu popularnych języków (m.in. HTML, PHP, Ruby czy Python), program oznacza modyfikacje dokonane w plikach, pozwala edytować wiele linii kodu jednocześnie, ukrywać zbędne linie, a także udostępnia webdeveloperom podgląd tworzonej strony. Możliwości programu można dodatkowo rozszerzyć wykorzystując dostępne pluginy. W pracy pomaga podgląd katalogu plików, po którym można się swobodnie poruszać.

Atom

Atom jest określany mianem "hackable text editor", co oznacza niezwykle szerokie możliwości dostosowywania narzędzia do swoich potrzeb. Większość funkcjonalności tego edytora pochodzi z doinstalowywanych dodatków i rozszerzeń, dzięki czemu można zachować balans między lekkością aplikacji a ilością dostępnych opcji. Atom wspiera system kontroli wersji Git, a dzięki przejrzystemu interfejsowi korzystanie z narzędzia jest szybkie i proste. Atom posiada autouzupełnianie kodu, kolorowanie składni, umożliwia jednoczesne otwarcie kilku plików obok siebie, a ponadto działa na większości popularnych systemów operacyjnych (Linux, Windows, OS X).

Notepad++

Notepad++ to ulepszona wersja Notatnika znanego z systemu Windows. Użytkowników może odstraszać surowy interfejs, jednak jeśli przymrużymy oko na tę niedogodność, otrzymujemy do dyspozycji całkiem mocny, lekki i pełen funkcjonalności edytor. Mamy więc kolorowanie i podpowiadanie składni w wielu popularnych językach, wyszukiwanie i zamianę słów kluczowych w dokumencie (wsparcie wyrażeń regularnych PCRE), a także możliwość edycji wielu linii kodu jednocześnie i podgląd całego dokumentu w postaci miniatury, pozwalającej na szybkie przeskoczenie do interesujących fragmentów pliku. Ciekawostką jest możliwość definiowania własnych słów kluczowych zmieniających styl kolorowania składni po ich użyciu w dokumencie.

CodeShare

CodeShare nie jest typowym edytorem tekstu - jako jedyna z przedstawionych pozycji nie jest instalowana na dysku. Korzystanie z CodeShare odbywa się całkowicie online, przy czym jest zupełnie darmowe - wystarczy wejść na stronę projektu, by zacząć tworzyć kod. Pozycja znalazła jednak swoje miejsce w zestawieniu ze względu na unikalną cechę, która wyróżnia ją na tle konkurencyjnych produktów. Jak zapewne zdążyli się domyślić czytelnicy znający język angielski, CodeShare pozwala na dzielenie się tworzonym kodem w czasie rzeczywistym z innymi ludźmi. Ta cecha sprawia, że narzędzie może być z powodzeniem wykorzystane do nauki czy lepszego wyjaśniania członkom zespołu za co odpowiada dany kod, a także umożliwia prowadzenie burzy mózgów i wzajemnej edycji kodu napisanego przez innych uczestników rozmowy.

Najlepsze płatne edytory tekstu

Sublime Text

Sublime Text to jeden z najczęściej wybieranych płatnych edytorów tekstów. Ogromną popularność zapewnia mu szereg cech ułatwiających pracę z kodem. Poza funkcjami, których absolutnie nie mogłoby tu zabraknąć (wygodny interfejs, kolorowanie i podpowiadanie składni, edycja kodu w kilku miejscach jednocześnie) mamy też możliwość korzystania z poleceń klawiaturowych do przeskoczenia do wybranego fragmentu pliku lub do innego pliku, możliwość otwarcia kilku dokumentów obok siebie co pozwala wygodnie szukać różnic między nimi, a także możliwość edytowania wyglądu programu za pomocą plików JSON. A jeśli mimo wszystko okaże się, że Sublime Text nie posiada domyślnie jakiejś opcji, prawdopodobnie odpowiedzią będzie jeden z tysięcy gotowych pluginów. Sublime Text posiada jedno z największych repozytoriów dodatków wśród edytorów tekstowych, dzięki czemu ma potencjał do zastąpienia niejednego środowiska IDE, jednocześnie zapewniając większą szybkość działania.

Cena - 80 dolarów.

Coda 2

Coda swoją popularność zawdzięcza stosunkowo długiej obecności na rynku - pierwsza wersja tego narzędzia pojawiła się w 2007 roku. Coda 2 to rozwinięcie projektu i dopasowanie go do współczesnych wymagań developerów tworzących oprogramowanie oraz - przede wszystkim - strony internetowe. Nikogo nie powinno więc dziwić, że poza kolorowaniem składni i uzupełnianiem kodu znajdziemy tu też zwijanie zbędnego kodu, zintegrowaną przeglądarkę internetowa pozwalającą na podgląd tworzonej strony w wielu rozdzielczościach wykorzystywanych przez smartfony, tablety i komputery, zintegrowany edytor MySQL, a także schowek pozwalający na przechowywanie tekstu, który następnie można jednym kliknięciem umieścić w dokumencie. Jedyną wadą Coda 2 jest brak kompatybilności z systemami Windows i Linux - aplikacja została stworzona jedynie z myślą o Mac OS X.

Cena - 99 dolarów.