Autonomiczny motocykl od BMW

Przemysław Kocięcki
Autonomiczny motocykl od BMW

Autonomiczne samochody jeszcze nie zdążyły na dobre zagościć na ulicach naszych miast, a BMW już testuje jednoślady oparte na podobnej technologii.

Motor to dobrze znany fanom motoryzacji model R1200GS, produkowany nieustannie od 2004 roku i wciąż modernizowany. Prace nad przerobieniem motocykla na samodzielny pojazd rozpoczęto już w 2016 roku, jednak dopiero teraz firma pochwaliła się swoimi osiągnięciami. Jak widać na zaprezentowanym przez firmę nagraniu, motor jest w stanie sam ruszyć z miejsca, przyspieszyć, skręcać i zatrzymać się.

Inżynierowie twierdzą, że w projekcie nie chodziło o stworzenie w pełni autonomicznego motoru, a jedynie o wprowadzenie narzędzi pozwalających na opracowanie wygodniejszego, bardziej komfortowego, ale przede wszystkim - bezpieczniejszego pojazdu. Kierowca motoru jest narażony na niebezpieczeństwo w znacznie większym stopniu niż kierowcy samochodów, dlatego każda próba zmniejszenia tego ryzyka zasługuje na pochwałę. Rozwiązania, nad którymi pracuje BMW, pozwolą na wyposażenie motocykli w mechanizmy spotykane w samochodach, jak chociażby wspomaganie kierownicy.

Autonomiczny motocykl na drodze

Nowe pojazdy nieprędko zagoszczą jednak w salonach - firma stworzyła prototyp autonomicznego motocykla jedynie w celach testowych. Celem inżynierów z BMW jest zebranie odpowiednich danych, które pozwolą na wdrożenie konsumenckiej wersji pojazdu w przyszłości. Inżynierowie mają zamiar przeanalizować dynamikę pojazdu i zachowanie kierowców motorów w różnych sytuacjach drogowych, by usprawnić odpowiedzialny za prowadzenie system, który mógłby odpowiednio reagować na poszczególne zdarzenia.

Zdjęcia: BMW Motorrad @ YouTube

Blog Comments powered by Disqus.