Przegrzewanie laptopa co zrobić? Sprawdź nasz artykuł

Przemysław Kocięcki
Przegrzewanie laptopa co zrobić? Sprawdź nasz artykuł

Laptop jest praktycznym, podręcznym urządzeniem, z którego korzystają zarówno zwykli użytkownicy, dzieci, profesjonaliści, i gracze. Jego budowa pozwala na wygodne przenoszenie - nie jesteśmy w żaden sposób związani; możemy na przykład zabrać laptopa w podróż i korzystać z niego w pociągu. Jak wszystkie urządzenia elektroniczne, laptopy narażone są na pewne usterki. Jedną z nich jest przegrzewanie się laptopa. Takiego problemu nie powinno się bagatelizować, ponieważ ciągła praca w zbyt wysokich temperaturach zmniejsza żywotność urządzenia i przybliża termin wizyty w serwisie.

Skąd się bierze ciepło w laptopie?

Po włączeniu laptopa, przez jego płytę główną i podzespoły zaczyna płynąć prąd. Płytki drukowane nie są idealnym przewodnikiem prądu - każdy element elektroniki laptopa stawia przepływającemu prądowi pewien opór. Na skutek pokonywania tego oporu przez prąd, dochodzi do zamiany części energii elektrycznej na energię cieplną. W efekcie każdy laptop generuje pewną ilość ciepła i nie ma w tym nic niezwykłego. Im mocniejszy laptop, tym więcej energii potrzebuje do działania - przez laptopa przepływać musi większa ilość prądu, zatem mocniejszy laptop będzie się bardziej grzał.

Aby zredukować temperaturę w laptopie, wykorzystuje się systemy chłodzenia oparte o wentylatory, lub - coraz częściej - ciecz. Do przegrzania laptopa dochodzi wtedy, gdy laptop generuje więcej ciepła (pobiera więcej energii), niż system chłodzenia jest w stanie odprowadzić.

Jak stwierdzić, czy laptop się przegrzewa?

By stwierdzić, czy mamy do czynienia z przegrzewaniem laptopa, zwykle wystarczy dotknąć urządzenia z każdej strony. Jeśli obudowa w którymś miejscu parzy i nie pozwala dłużej potrzymac na niej dłoni - laptop jest zdecydowanie przegrzany.

Nie zawsze da się jednak wyczuć wysoką temperaturę samym dotykiem - niektóre laptopy budowane są w taki sposób, że oddają niewiele ciepła do obudowy, dzięki czemu pozostają relatywnie chłodne, mimo wysokich temperatur we wnętrzu. W takim wypadku warto zwrócić uwagę, czy laptop się zawiesza, czy występują blue screeny, czy laptop sam się wyłącza lub restartuje. Jeśli mimo chłodnej obudowy dostrzegamy wspomniane objawy, mogą one być wynikiem przegrzewania laptopa.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy laptop się przegrzewa, jest po prostu sprawdzenie temperatur panujących w środku. Służą do tego specjalne programy, jak choćby darmowy HWMonitor, wyświetlający w czasie rzeczywistym temperatury poszczególnych komponentów urządzenia.

Optymalne temperatury będą inne dla różnych modeli laptopów - jedne urządzenia mogą pracować w 40 stopniach, inne w 60, co wynika z konstrukcji poszczególnych modeli. Można jednak przyjąć, że temperatura laptopa w spoczynku, lub przy wykonywaniu prostych zadań (przeglądanie stron internetowych, praca z pakietem Office) powinna mieścić się w przedziale od 20 do 55 stopni. Przy obciążeniu temperatura nie powinna przekraczać 80-85 stopni.

90 stopni Celsjusza to granica, po której przekroczeniu większość procesorów Intela rozpocznie procedurę zwaną throttlingiem. Polega ona na zmniejszeniu częstotliwości taktowania procesora celem obniżenia temperatury - stąd możliwe zauważanie zawieszania się laptopa podczas przegrzania. Procesor celowo wytraca moc by nie dopuścić do trwałego uszkodzenia podzespołu.

płonący laptop

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Przyczyny przegrzewania laptopa mogą być zarówno programowe, jak i sprzętowe:

  • obecność złośliwego oprogramowania,
  • uszkodzony system chłodzenia,
  • nagromadzony w laptopie kurz,
  • podkręcony procesor i karta graficzna,
  • pofragmentowany dysk,
  • źle zaaplikowana, lub zużyta pasta termoprzewodząca,
  • korzystanie z gier przy zbyt wysokich ustawieniach graficznych,
  • wady fabryczne.

Eliminacja źródeł problemu

Najprościej byłoby oddać przegrzewający się laptop do serwisu. Możesz jednak oszczędzić kilka złotych, jeśli wcześniej wykonasz kilka kroków - może się okazać, że sam będziesz w stanie przywrócić sprawność urządzeniu.

Skanowanie systemu

Pierwszą czynnością, jaką możesz zrobić, jest przeskanowanie systemu dedykowanym oprogramowaniem. Złośliwe oprogramowanie może zwiększać obciążenie procesora, a więc zmuszać laptop do pobierania większej ilości energii i generowania większej ilości ciepła niż wentylator będzie w stanie odprowadzić. Pobierz darmową wersję Malwarebytes i uruchom program. Podczas skanowania nie korzystaj z laptopa - wyłącz wszystkie programy działające w tle, przeglądarkę internetową, Skype, itp.

Defragmentacja

Kolejnym prostym zabiegiem będzie defragmentacja dysku. Ten krok wykonaj tylko wtedy, jeśli posiadasz dysk HDD, a nie SSD - SSD nie powinno się defragmentować. Pofragmentowany dysk wymaga więcej czasu na dostęp do wybranych plików, a przez to dysk pracuje bardziej intensywnie i nagrzewa się. Wysoka temperatura dysku nie musi przekładać się na wysoką temperaturę innych podzespołów. Defragmentację możesz wykonać z pomocą wbudowanego w system defragmentatora, lub - alternatywnie - możesz pobrać jeden z darmowych programów, na przykład Auslogics Disk Defrag.

defragmentacja dysku

Zmniejsz ustawienia graficzne gry i cofnij podkręcenie CPU/GPU

Jeśli przegrzewanie pojawia się jedynie po pewnym czasie od uruchomienia gry, może to oznaczać, że gra jest zbyt wymagająca dla danego laptopa. Spróbuj zmniejszyć ustawienia graficzne i sprawdź, czy problem dalej występuje. Dodatkowo, jeśli CPU lub GPU został podkręcony - cofnij proces. Podkręcanie wiąże się ze zwiększeniem energożerności laptopa i wymaga odpowiednio mocnego chłodzenia.

Usuń kurz i brud z wnętrza laptopa

Kolejne kroki będą wymagały rozebrania laptopa. W niektórych wypadkach rozkręcanie laptopa oznacza utratę gwarancji. Jeśli Twój laptop się przegrzewa, ale wciąż jest objęty gwarancją - być może bezpieczniej będzie oddać go do serwisu, zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w rozkręcaniu laptopów.

Częstą przyczyną przegrzewania laptopa jest nagromadzony w urządzeniu kurz. Nie wystarczy przedmuchać otworów sprzętu sprężonym powietrzem - zwłaszcza, jeśli laptop od kilku lat nie był rozkręcany. W środku mogły nagromadzić się całe kłaki kurzu, blokujące otwory wentylacyjne, co utrudnia systemowi chłodzenia odprowadzanie ciepła i w efekcie powoduje przegrzewanie laptopa. Należy rozebrać urządzenie, dostać się do wentylatora, dokładnie go przeczyścić i usunąć kłaki zalegające w otworach wentylacyjnych. Jednocześnie możesz skorzystać ze sprężonego powietrza by przeczyścić sam wentylator. WAŻNE: Pamiętaj, by unieruchomić wentylator. Jeśli rozpędzisz go sprężonym powietrzem, możesz go uszkodzić.

Wymień pastę termoprzewodzącą

Skoro laptop jest już rozebrany, możesz przy okazji wymienić pastę termoprzewodzącą. CPU i GPU aby oddać ciepło, stykają się z miedzianymi rurkami. Rurki na skutek kontaktu odbierają ciepło z CPU/GPU, a następnie powietrze wewnątrz rurki odbiera ciepło z samej miedzi. W końcu ciepłe powietrze zostaje wydmuchnięte przez wentylatory na zewnątrz - dzięki temu powietrze w rurce się ochładza i może odebrać kolejną porcję ciepła z miedzi. Pasta termoprzewodząca ma na celu zwiększenie efektywności połączenia CPU/GPU z rurkami - wypełnia przestrzeń między elementami, co pozwala na skuteczniejsze przekazywanie ciepła.

pasta termoprzewodząca na procesorze

Zetrzyj starannie starą pastę i nałóż nową. Nałóż tylko odrobinę nowej pasty - jeśli przesadzisz, pasta zacznie się wylewać i cały proces przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Na filmie możesz zobaczyć jak rozprowadza się różna ilość pasty nałożonej na procesor.

Uszkodzenia mechaniczne

Za przegrzewanie laptopa mogą być także odpowiedzialne uszkodzenia mechaniczne, jak choćby niesprawny wentylator. W takim wypadku najlepiej oddać laptop do serwisu. Uszkodzenia mogą być wynikiem zarówno eksploatacji laptopa, jak i wad fabrycznych.

Co robić, gdy laptop wciąż się przegrzewa?

Jeśli po wykonaniu wszystkich kroków laptop dalej się przegrzewa, możesz rozważyć wymianę systemu chłodzenia na bardziej wydajny. Laptopy z racji ciasnego upakowania elementów w środku nie dają tu jednak wielkiego pola do manewru, dlatego zamiast montować nowy wentylator, lub wymieniać istniejący na bardziej wydajny, możesz rozważyć zakup podkładki chłodzącej pod USB.

Zdjęcia: Wikimedia, techland.time.com, flickr.com

Blog Comments powered by Disqus.