Co to jest HDR?

Przemysław Kocięcki
Co to jest HDR?

Wybierając nowy telewizor czy monitor do komputera, stykamy się z masą obco brzmiących skrótów i nazw. Jedną z nich jest HDR - wyjaśniamy, do czego służy.

HDR (ang. High Dynamic Range) to technologia, która pozwala na wierniejsze oddanie oryginalnego obrazu dzięki zwiększonej maksymalnej janości wyświetlanych pikseli. Dzięki HDR gdy na ekranie pojawi się na przykład słońce, jego światło faktycznie będzie w stanie nas nieco oślepić i zmusi do zmrużenia oczu. Obok rozdzielczości i kontrastu, HDR jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczną jakość obrazu. HDR to przełom większy, niż przejście z HD na 4K - w przypadku rozdzielczości różnicę widać jedynie oglądając obraz z pewnej odległości (dla przykładu: porównując 2 tablety o identycznej przekątnej ekranu, z których jeden będzie miał rozdzielczość HD, a drugi 4K, trzymając tablet w odległości 1 metra od twarzy nie zauważymy żadnej różnicy).

Warto pamiętać, że aby oglądać filmy w HDR nie wystarczy odpowiedni telewizor. Oglądany program również musi wspierać tę technologię. Filmy i programy telewizyjne HDR dostępne są między innymi w serwisie Netflix czy na YouTube. Można je też znaleźć na nośnikach Blu-ray.

Technologia HDR jest coraz częściej spotykana - można już ją znaleźć także w telewizorach z niższej półki. Mimo wszystko telewizory obsługujące HDR są nieco droższe, niż ich odpowiedniki bez HDR. Czy warto dopłacić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza, że HDR ma konkurencję w postaci HLG czy Dolby Vision. Dolby Vision zapewnia jeszcze lepszą jakość obrazu, ale to HDR został uznany przez UHD Alliance, co sugeruje, że to w HDR pojawiać się będzie więcej programów i to on zostanie z nami na dłużej. Z drugiej strony Dolby Vision zainteresowało się Apple, więc może okazać się, że za kilka lat telewizory z HDR odejdą do lamusa.

Blog Comments powered by Disqus.