Czy warto kupić powerbank?

Przemysław Kocięcki
Czy warto kupić powerbank?

Ile razy zdarzyło się Wam, że musieliście zadzwonić lub czekaliście na telefon, ale plany krzyżowała rozładowana bateria? Być może zapomnieliście naładować telefon, może zaskoczyła Was przerwa w dostawie prądu, a może słuchaliście muzyki w autobusie i telefon się rozładował? A co, jeśli Wam powiem, że jest pewne sprytne urządzenie, które może w takich sytuacjach przyjść z pomocą?

Powerbank, czy też po prostu przenośna ładowarka, to niedrogi gadżet pozwalający naładować baterię urządzeń elektronicznych. Przyda się zawsze wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie będziemy mieć dostępu do zwykłego gniazdka. Współczesne powerbanki mogą zasilać zarówno smartfony, jak i tablety, choć mogą mieć też inne zastosowania - można ich użyć do zasilenia dowolnego, niewielkiego urządzenia USB. Do powerbanka możemy bez problemu podłączyć chociażby popularne lampki LED USB, czy wiatraki USB, jeśli ktoś będzie miał taki kaprys.

Powerbanki nie są drogie, dlatego każdy powinien w domu posiadać przynajmniej jedno takie w pełni naładowane urządzenie gotowe do pracy. Powerbank może przydać się w sytuacjach kryzysowych - może posłużyć do zasilenia radia, dzięki czemu będzie można nasłuchiwać komunikatów służb w razie klęski żywiołowej.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora i wartości napięcia i prądu na wyjściu. Mniejsze ładowarki mogą nie naładować tabletu w pełni, a słabsze nie pozwolą jednocześnie ładować i korzystać z urządzenia (urządzenie będzie szybciej zużywało energię, niż pobierało z ładowarki). Jeśli celem jest ładowanie telefonu do pełna, sprawdź pojemność baterii telefonu i wybierz powerbank o pojemności przynajmniej o 10-20% większej. Zatem jeśli bateria w telefonie ma 3000 mAh, a celem jest jego pełne dwukrotne naładowanie, wybierz powerbank o pojemności przynajmniej 6000 * 1.2 = 7200 mAh. Konieczność zostawienia sobie zapasu związana jest z faktem, że podczas ładowania część energii jest tracona - zmienia się w energię cieplną i "wyparowuje". Traci się zwykłe około 10-20%, a więc tyle, ile zrobiliśmy sobie zapasu.

Dodatkowo, można zwrócić uwagę na liczbę urządzeń, jakie może jednocześnie obsługiwać dana ładowarka - niekiedy może przydać się możliwość podłączenia dwóch telefonów jednocześnie. Fajnym dodatkiem będzie też wskaźnik LED mówiący o tym, ile energii zostało w ładowarce - na szczęście tę funkcjonalność posiada większość modeli na rynku.

Ciekawostką są powerbanki wyposażone w panele słoneczne, które dostarczą nieco dodatkowej energii w słoneczny dzień - nie należy jednak spodziewać się cudów. Panele nie są duże, dlatego nawet cały dzień kąpieli urządzenia w promieniach słońca wystarczy najwyżej na doładowanie kilkunastu procent baterii. Może się jednak zdarzyć, że od prądu zostaniemy odcięci na dłuższy czas - jeśli pogoda będzie sprzyjać, taki model z pewnością przyda się bardziej niż zwykła ładowarka.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.