DelFly Nimble - latający robot-insekt

Przemysław Kocięcki
DelFly Nimble - latający robot-insekt

Studenci z holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft od wielu lat tworzą w MAVLab w ramach programu DelFly Project roboty latające typu MAV (ang. Micro Aerial Vehicle). Pojazdy opracowywane w MAVLab wyróżniają się na tle innych miniaturowych pojazdów swoją budową - do latania nie wykorzystują śmigieł, a trzepot skrzydeł. Inspiracja zaczerpnięta przez twórców ze świata zwierząt pozwala robotom na wykonywanie manewrów nieosiągalnych dla tradycyjnych dronów.

MAVLab na przestrzeni lat opracowało roboty DelFly Micro i DelFly Explorer, jednak to najnowszy DelFly Nimble zasługuje na największą uwagę. Wyjątkowość modelu Nimble polega na braku ogona odpowiedzialnego w poprzednich wersjach DelFly za zmianę kierunku lotu - sterowanie poprzednich pojazdów przypominało więc to spotykane w samolotach. DelFly Nimble do latania korzysta wyłącznie z zestawu trzepoczących skrzydeł. Inspiracją dla twórców były muszki owocówki - badacze chcieli zgłębić technikę ich lotu, a zwłaszcza ich zdolność do wykonywania bardzo ostrych nawrotów w celu uniknięcia ataku drapieżnika.

DelFly Nimble

DelFly Nimble jest w stanie zawisnąć w powietrzu, unosić się i opadać, a także latać bokiem - i to wszystko z pomocą jedynie dwóch par skrzydeł. Pozbycie się ogona uczyniło z najnowszego pojazdu DelFly niezwykle zwinne urządzenie - pętla w wykonaniu Nimble trwa zaledwie ułamek sekundy. Ponadto robot osiąga prędkość maksymalną 25 km/h, waży 29 gramów i jest w stanie przenieść dodatkowe 4 gramy ładunku - na przykład w postaci kamery, czy dodatkowych czujników. Bateria robota pozwala na 5 minut lotu.

Na nagraniu można zobaczyć robota w akcji.

Zdjęcie: delfly.nl

Blog Comments powered by Disqus.