DriveSavers odzyska dane z zablokowanego iPhone'a

Przemysław Kocięcki
DriveSavers odzyska dane z zablokowanego iPhone'a

Utrata istotnych danych to problem, z którym może w każdej chwili zetknąć się każdy z nas. Wadliwy dysk, wirus, zapomniane hasło - niewiele trzeba by stracić dostęp do zdjęć z wakacji, firmowych arkuszy czy prywatnych dokumentów. Nie każdy dba o systematyczne tworzenie kopii zapasowej ważnych plików, dlatego w sytuacji kryzysowej jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług jednej z firm zajmującej się odzyskiwaniem danych.

Problem może się pojawić gdy korzystamy z jednego z urządzeń Apple działających w oparciu o system iOS. Według Apple odzyskanie plików z zablokowanego urządzenia jest niemożliwe - wszystko dzięki wysokiej jakości zabezpieczeniom i szyfrowaniu pamięci. Amerykańska, renomowana firma DriveSavers specjalizująca się w odzyskiwaniu danych z dysków twardych i z pamięci urządzeń mobilnych twierdzi jednak, że jest w stanie ominąć zabezpieczenia i odzyskać utracone dane i zrobi to za jedynie 3900 dolarów od urządzenia. Do zapewnień DriveSavers wielu podchodzi dość sceptycznie. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę niedawną sytuację, kiedy to FBI po bezskutecznych próbach dostania się do iPhone'a pewnego terrorysty musiało skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy - za milion dolarów federalni kupili exploita pozwalającego ominąć zabezpieczenia i odczytać przechowywane pliki.

Nie do końca wiadomo, w jaki sposób firmie DriveSavers udaje się odzyskiwać pliki - podatność wykorzystana przez FBI prawdopodobnie już dawno została załatana. Być może firma znalazła inną dziurę i zamiast zgłosić błąd do Apple postanowiła go spieniężyć. Jedno jest pewne - jeśli firma faktycznie może odzyskać dane z zablokowanych urządzeń, to zapewnienia Apple o nieforsowalnym poziomie bezpieczeństwa można włożyć między bajki.

Blog Comments powered by Disqus.