Ekran dotykowy w miejscu touchpada? Oto Asus ZenBook Pro 15

Przemysław Kocięcki
Ekran dotykowy w miejscu touchpada? Oto Asus ZenBook Pro 15

Producenci nieustannie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów. Asus w jednym ze swoich notebooków zastosował coś, co zdecydowanie wyróźnia go na tle większości laptopów konkurencji. O czym mowa?

Screen Pad...

Konfigurowalne klawisze dotykowe nie są w komputerach nowością - Apple w swoich laptopach już od pewnego czasu umieszcza Touch Bar pełniący rolę przycisków funkcyjnych, których opcje można dostosować indywidualnie w zależności od używanego aktualnie programu. Asus postanowił jednak wynieść ten koncept na wyższy poziom i w swoim ZenBook Pro 15 zamienił cały tradycyjny touchpad na dotykowy ekran zwany Screen Pad.

ASUS ZenBook Pro 15

Screen Pad pozwala nie tylko uruchamiać pewne wbudowane w niego aplikacje, jak kalendarz czy kalkulator, ale też kontrolować niektóre funkcje uruchomionych aplikacji głównego ekranu. Może to być chociażby zmiana stylu czcionek i układu strony w Wordzie, podręczny dostęp do wybranych funkcji w Excelu, czy kontrolowanie odtwarzanego filmu w YouTube. Najciekawszą funkcjonalnością Screen Pada jest możliwość wykorzystania go w roli dodatkowego ekranu, choć jego niewielka powierzchnia sprawia, że używanie tej opcji nie należy do najwygodniejszych.

... i to w sumie tyle

Niestety, omawiany laptop Asusa nie jest w stanie zachęcić do zakupu niczym więcej. Nie jest to nieudane urządzenie, ale zdecydowanie nie jest warte swojej ceny. Notebook posiada wprawdzie matowy ekran o rozdzielczości 4K, wydajny system chłodzenia, procesor i7-7700HQ, a nawet czytnik linii papilarnych, ale za cenę sięgającą 7 tysięcy złotych, laptop jest raczej ciekawostką dla hobbystów i fanów nowych technologii, niż poważną propozycją dla zwykłych użytkowników czy graczy.

Zdjęcie: anandtech.com

Blog Comments powered by Disqus.