GTX 1080 Ti - Marzenie graczy

Przemysław Kocięcki
GTX 1080 Ti - Marzenie graczy

Absolutnie każdy przynajmniej średnio-ogarnięty gracz zetknął się z kartą graficzną GTX 1080 Ti. Karta-marzenie pozwalająca robić praktycznie wszystko to, na co mamy ochotę w świecie wirtualnej rozrywki. Obowiązkowy model w komputerach najbardziej znanych streamerów. Karta zapewniająca zawsze ponad 30 klatek na sekundę w dowolnej grze, w dowolnej konfiguracji - także w 4K, podczas streamowania i podczas korzystania z gogli VR. A jeśli z jakiegoś powodu uważasz, że GTX 1080 Ti to wciąż za mało mocy, zawsze można kupić dwie i skorzystać z SLI. Parafrazując jednak słowa wujka Bena, z wielką mocą idzie wielka... cena - karta kosztuje tyle, co niezłej jakości komputer.

Choć minęło już półtora roku od czasu premiery GTX 1080 Ti, karta wciąż pozostaje jednym z najmocniejszych GPU na rynku. Pamięć 11 GB GDDR5X, 352-bitowa szyna danych, obsługa rozdzielczości 8K (7680 x 4320). Do tego cichsza praca i mniejsze temperatury gwarantujące stabilną rozgrywkę najwyższej jakości.

Faktem jest, że karta sprawdzi się w najbardziej ekstremalnych warunkach, ale nie każdy zauważy różnicę - dodatkowa moc na pewno przyda się, jeśli zamierzamy grać w najnowsze tytuły w 4K, jednocześnie korzystając z VR. Grając w mniejszych rozdzielczościach, karta może okazać się przerostem formy nad treścią - do zwykłego grania w konfiguracji "ultra" w tytuły AAA z górnej półki, spokojnie powinna wystarczyć GTX 1060 w wersji 6 GB, w którą wyposażony jest choćby jeden z wariantów Lenovo Legion Y520. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że ceny kart graficznych wciąż pozostają na stosunkowo wysokim poziomie przez boom kryptowalutowy, a nowe karty Nvidii z serii 11xx mają kosztować w dniu premiery 2x tyle, ile kosztowowały 1080 Ti w zeszłym roku.

zdjęcie gtx 1080 ti od gigabyte

Jeśli zamierzasz kupić 1080 Ti, pamiętaj, że karta to nie wszystko. Do wyciśnięcia całej mocy tego potężnego GPU będzie też potrzebny odpowiednio mocny zasilacz, nowoczesny procesor, wydajne chłodzenie i oczywiście wysokiej klasy monitor.

Blog Comments powered by Disqus.