Honda zainwestuje prawie 3 mld dolarów w GM Cruise

Przemysław Kocięcki
Honda zainwestuje prawie 3 mld dolarów w GM Cruise

Wyścig, którego celem jest stworzenie sprawnego i w pełni autonomicznego samochodu wciąż trwa, a do walki dołącza Honda. Japońskie przedsiębiorstwo zamierza zainwestować spore pieniądze w Cruise Company - spółkę, której właścicielem jest amerykański General Motors. Dobra passa Cruise trwa - w maju w firmę zainwestowało japońskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne SoftBank.

Na inwestycję ma się składać zakup udziałów w GM Cruise na kwotę 750 milionów dolarów oraz dodatkowe 2 miliardy dolarów, którymi Honda będzie zasilać spółkę przez najbliższe 12 lat. Nowy kontrakt zwiększa wartość Cruise do prawie 15 miliardów dolarów. Dodatkowy zastrzyk kapitału powoduje, że cel GM Cruise, którym jest wypuszczenie na rynek samodzielnego auta bez kierownicy i pedałów już w przyszłym roku, wydaje się coraz bardziej realny. Współpraca może dać firmom przewagę w tym, kolokwialnie mówiąc, "wyścigu zbrojeń" i pozwoli przejąć palmę pierwszeństwa - jeśli GM Cruise jako pierwszy wypuści na drogi swoje samochody, niewątpliwie odkroi sobie ogromny kawałek tortu, jakim jest rynek aut bezzałogowych. Posiadanie czegoś, czego nie jest jeszcze w stanie zaoferować konkurencja pozwoli Cruise dotrzeć do możliwie największej liczby klientów i zgarnąć najbardziej intratne kontrakty.

Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy obserwować prawdziwy boom, jeśli chodzi o rozwój autonomicznych samochodów. Takie auta są już testowane między innymi przez Waymo (Google), Toyotę (we współpracy z Uberem) czy Nuro (którego celem jest stworzenie bezzałogowych samochodów dostawczych), a do 2021 roku na drogach ma się też pojawić propozycja Forda. Dla konsumenta większa konkurencja na rynku jest powodem do zadowolenia, ponieważ stanowi gwarancję otrzymania w przyszłości dobrych produktów za stosunkowo nieduże pieniądze.

Blog Comments powered by Disqus.