Intel planuje przełamać duopol na rynku kart graficznych?

Intel planuje przełamać duopol na rynku kart graficznych?

Za sprawą kopaczy kryptowalut zakup karty graficznej w ciągu ostatniego roku okazał się nie lada wyzwaniem.

Zarówno dostępność jak i ceny najbardziej popularnych modeli kart graficznych pozostawiały wiele do życzenia. W drugiej połowie roku zakup takich modeli jak: Radeon RX 580, Radeon RX 570, Nvidia GeForce GTX 1060, GTX 1070 poza którtkimi okresami był niemal niemożliwy, a nawet jeśli któraś z wymienionych kart była dostępna to jej cena w sklepach oscylowała bliżej premierowej ceny wyższego modelu, co powodowało zakupy bardzo słabo opłacalne.

Na konferencji ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) w San Francisco Intel zaprezentował pierwsze szczegóły na temat swojej nowej karty graficznej. Intel najwyraźniej korzystając z sytuacji na rynku zamierza po wieloletniej przerwie dołączyć do walki z Nvidią i AMD.

Nie pokazano jeszcze gotowej karty graficznej, ale zaprezentowano sporo slajdów na temat budowy nowego układu. Zaprezentowana specyfikacja póki co nastawiona jest na energooszczędność więc póki co nie ma mowy o nawiązaniu walki z topowymi układami konkurencji. Układ zaprezentowany w specyfikacji posiada "zaledwie" 1,5 mld tranzystorów i ma tylko 8 x 8 mm, czyli jest mniejszy nawet od low-endu Nvidi (GTX 1030).

Źródło: benchmark.pl

Blog Comments powered by Disqus.