Jaką kartę graficzną do komputera wybrać?

Przemysław Kocięcki
Jaką kartę graficzną do komputera wybrać?

Wybór odpowiedniej karty graficznej do komputera wiąże się z koniecznością zbalansowania dostępnego budżetu z wydajnością oferowaną przez kartę. Do zadań biurowych związanych z przeglądaniem internetu, odczytywaniem poczty elektronicznej czy korzystaniem z aplikacji do tworzenia dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych zakup dedykowanej karty graficznej jest zbędnym wydatkiem - tu w zupełności wystarczy karta zintegrowana z procesorem. Jeśli jednak komputer ma służyć do uruchamiania nowszych gier, wówczas warto pomyśleć o karcie dedykowanej, która pozwoli na prowadzenie komfortowej rozgrywki i zapewni zadowalające wrażenia wizualne.

Kryptowaluty a ceny kart graficznych

W ostatnich latach na popularności zyskało kopanie kryptowalut, polegające na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej komputera do rozwiązania pewnego problemu kryptograficznego. Okazało się, że - biorąc pod uwagę ówczesną cenę kart graficznych i prądu - karty przeznaczone dla graczy pozwalają zarobić na kopaniu więcej, niż kosztuje prąd potrzebny komputerowi do działania. Ludzie masowo zaczęli więc inwestować w karty i kopać - samo działanie maszyny generowało dochód.

Niestety dla graczy, zwiększony popyt na karty oznaczał wzrost ich cen. Na szczęście kopanie kryptowalut nie jest procesem nieskończonym - istnieje z góry ustalona liczba jednostek waluty, jaka może zostać wykopana i wprowadzona do obiegu. Jednocześnie wykopanie każdej kolejnej jednostki wymaga coraz większej mocy obliczeniowej. W efekcie w pewnym momencie kopanie przestanie się opłacać, a ceny kart powinny wrócić do starego poziomu. Problemem jest jednak fakt, że BitCoin czy Ethereum to nie jedyne kryptowaluty na rynku - gdy kopanie jednej przestaje się opłacać, "górnicy" zaczynają kopać inną. Dopóki będą istniały kryptowaluty warte kopania, ceny kart pozostaną na wysokim poziomie. Jedyną nadzieją na poprawę sytuacji wydaje się więc stworzenie przez producentów takich kart, które zapewnią wysoką wydajność w grach, ale nie będą nadawały się do kopania.

Okazuje się jednak, że nawet w tych niesprzyjających dla graczy czasach można znaleźć sensowne karty graficzne pozwalające na płynne działanie najnowszych tytułów, a jednocześnie nie zostawiające dziury w portfelu. W dalszej części wpisu przedstawimy kilka propozycji rozsądnych kart graficznych dla graczy - kart z najlepszym stosunkiem wydajności do ceny.

Różnice w cenie kart oferowanych przez poszczególnych producentów

Rynek procesorów graficznych jest zdominowany przez dwóch producentów - Nvidię i AMD. Ich układy wykorzystują w swoich kartach graficznych między innymi MSI, Asus, Gigabyte czy EVGA. Różnice w cenach między przykładowym GTX 1050 od Asusa czy MSI mogą wynikać z zastosowanego systemu chłodzenia, wydajniejszego projektu płytki drukowanej czy ze zwiększonych bazowych częstotliwości taktowania.

Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o wydajność, w zdecydowanej większości wypadków różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami kart opartych o ten sam procesor graficzny będą praktycznie niezauważalne - mówimy tu o dodatkowych 1-2 FPS. To, co ma znaczenie, to ilość generowanego ciepła oraz hałas i to tu różnice są największe. Jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować nieco głośniej pracującą kartę i nie przeszkadza nam na niej kilka dodatkowych stopni podczas gry - można śmiało kupić najtańszy model oparty o wybrany procesor graficzny.

O czym pamiętać przy wyborze karty graficznej?

Nie zawsze upatrzona karta będzie dobrym wyborem - przed zakupem zawsze należy upewnić się, że karta będzie dobrze współgrała z posiadanym komputerem. Oto kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • wymiary karty - upewnij się, że wybrana karta zmieści się w obudowie komputera i nie będzie sprawiała problemów z montażem,
  • typ złącza PCIe - karty graficzne różnią się rozmiarem złączy PCIe - najczęściej spotykanym jest x16, choć na rynku funkcjonują także karty ze złączem x8, x4 oraz x1. Upewnij się, że wybrana karta posiada złącze zgodne z gniazdem dostępnym na płycie głównej Twojego komputera,
  • pobór mocy - jeśli wymieniasz kartę na lepszą, pamiętaj, że nowa karta będzie prawdopodobnie potrzebowała do działania większej ilości energii. Sprawdź pobór mocy karty i w razie konieczności wymień zasilacz na mocniejszy.

Karta graficzna do 400 zł - GT 1030 2GB

GT 1030 2GB udowadnia, że nie trzeba wydać dużych pieniędzy, by otrzymać kartę pozwalającą na grę w nowe tytuły. Oczywiście nie będzie to gra w 4K przy maksymalnych ustawieniach graficznych. W większości nowych gier do zachowania płynności i uzyskania stabilnych 30 FPS konieczna będzie redukcja ustawień i uruchamianie najwyżej w rozdzielczości FullHD, ale gra będzie jak najbardziej możliwa i całkiem znośna. Dla przykładu, Battlefield 1 i Wiedźmin 3 działają na tej karcie płynnie nawet przy wysokich ustawieniach, a Mass Effect: Andromeda i Fallout 4 utrzymują płynność przy ustawieniach średnich.

W chwili pisania artykułu, nową GT 1030 2GB można kupić za jedyne 379 zł.

Karta graficzna do 600 zł - GTX 1050 2GB

Jeśli granie w 30 klatkach Cię nie satysfkacjonuje, ale nie chcesz wydawać fortuny na sprzęt do gier, GTX 1050 z 2GB pamięci sprawdzi się idealnie. Karta jest o 88% wydajniejsza od 1030 2GB, co przekłada się na prawie dwukrotny wzrost liczby klatek przy tych samych ustawieniach graficznych. W efekcie możliwa jest płynna gra ze stabilnymi 60 FPS, a jednocześnie - jeśli od płynnej gry wolisz lepsze widoki - sporo miejsca na zwiększenie opcji graficznych i zejście do 30 klatek. PUBG przy niskich ustawieniach osiąga z tą kartą stabilne 80-85 klatek na sekundę, Kingdom Come: Deliverance przy wysokich ustawieniach 35-40 klatek, Fortnite na wysokich/epickich 55-60 klatek.

Nową GTX 1050 2GB znaleźliśmy za 599 zł.

Karta graficzna do 900 zł - GTX 1060 3GB

Zgodnie z rankingiem użytkowników prowadzonym przez userbenchmark.com, GTX 1060 3GB to karta oferująca najlepszą wydajność w stosunku do ceny w tym segmencie cenowym. Choć jest o 7% słabsza od swojej 6-gigabajtowej wersji, to jednak w porównaniu do 1050 2GB ponownie mamy do czynienia z dwukrotnym wzrostem wydajności. W efekcie możliwa jest gra w większość współczesnych gier przy średnich/wysokich ustawieniach w rozdzielczości FullHD z zachowaniem stabilnych 60 FPS nawet wtedy, gdy na ekranie dużo się dzieje. Wiedźmin 3 i GTA V z tą kartą bez problemu osiągają 70-80 FPS przy średnio-wysokich ustawieniach, zależnie od lokacji. Far Cry 5 w konfiguracji ultra utrzymuje się stabilnie powyżej 70 FPS. Karta nie będzie miała problemu z uruchomieniem gier opartych o VR.

Fabrycznie nowa GTX 1060 3GB to - w chwili pisania artykułu - wydatek 899 zł.

Zdjęcie: hooperswar.com

Blog Comments powered by Disqus.