Już niedługo smartfony 48 Mpix dzięki Sony

Przemysław Kocięcki
Już niedługo smartfony 48 Mpix dzięki Sony

Szykuje się kolejny skok technologiczny na rynku aparatów instalowanych w smartfonach. Sony pochwaliło się nowym sensorem obrazu o rozdzielczości 48 Mpix, który w niedalekiej przyszłości ma trafić do pierwszych telefonów.

IMX586 to nazwa nowej światłoczułej matrycy CMOS od Sony. IMX586 posiada największą ze spotykanych dotąd w matrycach smartfonów liczbę pikseli - 48 milionów. Sony udało się to osiągnąć dzięki zmniejszeniu rozmiaru pojedynczego piksela do 0.8 mikrometra. Wiemy jednak, że w aparatach ilość megapikseli to nie wszystko. Ich większa liczba pozwoli na osiągnięcie lepszego zoomu, ale wcale nie musi wiązać się z zapewnieniem lepszej jakości obrazu.

Na szczęście inżynierowie w Sony doskonale o tym wiedzą, dlatego większa ilość megapikseli to nie jedyne usprawnienie. IMX586 będzie korzystać z poczwórnego filtru Bayera. Filtr Bayera jest popularnie wykorzystywany w aparatach cyfrowych - matryca aparatu nie może pobrać wszystkich kolorów z obserwowanego punktu jednocześnie, dlatego każdy piksel matrycy odpowiada za pobranie innej składowej koloru (czerwonej, niebieskiej i zielonej). W filtrze Bayera, pikseli rejestrujących zieleń jest dwukrotnie więcej niż tych rejestrujących kolor niebieski i czerwony - w ten sposób imituje się fizjologię ludzkiego oka, które znacznie lepiej radzi sobie z rozróżnianiem odcieni zieleni. W poczwórnej wersji filtru każdy piksel tradycyjnej matrycy staje się siatką pikseli 2x2. Mówiąc inaczej - wybrany piksel rejestrujący zieleń w matrycy z filtrem Bayera stanie się siatką czterech pikseli rejestrujących zieleń w filtrze poczwórnym.

Matryca pozwoli na rejestrację wideo [email protected] [email protected] i [email protected] IMX586 Obsługuje też HDR.

Zdjęcie: Flickr

Blog Comments powered by Disqus.