Lądownik NASA InSight wylądował na Marsie

Przemysław Kocięcki
Lądownik NASA InSight wylądował na Marsie

Po 6 miesiącach lotu amerykański lądownik badawczy bezpiecznie wylądował na powierzchni Marsa, 600 kilometrów od miejsca, w którym operuje od 2012 roku łazik Curiosity. W ramach trwającej 2 lata misji InSight lądownik będzie zbierał dane na temat warstw powierzchniowych czerwonej planety. Naukowcy mają nadzieję uzyskać w ten sposób odpowiedzi między innymi na pytania dotyczące formowania się skalistych ciał niebieskich - takich jak Ziemia czy Księżyc.

Lądownik InSight to efekt pracy inżynierów NASA. Po dzisiejszym udanym lądowaniu przesłał na Ziemię zdjęcie potwierdzające gotowość jednostki do pracy. Lądownik będzie podczas misji rejestrował obraz za pomocą 120-stopniowej kamery panoramicznej z matrycą CCD o rozdzielczości 1024x1024.

Pierwsze zdjęcie wykonane przez NASA InSight

Cała procedura lądowania od momentu wejścia lądownika w atmosferę Marsa trwała niecałe 7 minut. Aby bezpiecznie wylądować, InSight musiał bezbłędnie, samodzielnie wykonać dziesiątki zaprogramowanych wcześniej akcji, włącznie z wyrzuceniem specjalnego naddźwiękowego spadochronu hamującego.

Najważniejsze instrumenty badawcze lądownika to sejsmometr mający na celu wykrywać drgania skorupy planety i upadki meteorytów czy burze piaskowe, sonda przepływu ciepła - do której rozwoju w znacznym stopniu przyczynili się Polacy - badająca temperaturę pod powierzchnią Marsa, oraz specjalne anteny mierzące poziom drgań pola magnetycznego. Ponadto lądownik będzie w stanie analizować warunki atmosferyczne planety (w tym siłę i kierunek wiatru oraz ciśnienie) i obrót Marsa (za pomocą fal elektromagnetycznych w paśmie X). Lądownik wyposażono nawet w zestaw świateł odblaskowych, które pozwolą na jego łatwe namierzenie przez orbitery wysłane w przyszłości.

NASA czeka jeszcze na potwierdzenie działania paneli słonecznych - lądownik zasilany jest głównie energią pochodzącą z naszej gwiazdy, więc niesprawne panele będą oznaczały niepowodzenie misji.

Zdjęcie: mars.nasa.gov

Blog Comments powered by Disqus.