Microsoft dostarczy okulary HoloLens armii USA

Przemysław Kocięcki
Microsoft dostarczy okulary HoloLens armii USA

Microsoft wygrał przetarg, na mocy którego firma zobowiązała się przekazać armii Stanów Zjednoczonych 100 tysięcy sztuk swoich okularów rzeczywistości rozszerzonej HoloLens. Wartość kontraktu to 480 milionów dolarów. Głównym konkurentem Microsoftu w walce o umowę z wojskiem była firma Magic Leap.

Wojna konwencjonalna mocno się zmieniła na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci - na wyposażeniu wojska można dziś znaleźć nie tylko tradycyjne karabiny i granaty, ale też uzbrojone drony mogące ostrzelać wroga z bezpiecznej pozycji, lasery zdolne podpalić cel z kilkuset metrów, egzoszkielety zwiększające wytrzymałość i siłę noszących je żołnierzy czy kwantowe peleryny niewidki pozwalające stać się zupełnie niewidzialnym. Teraz do wojskowego arsenału dołączą okulary rzeczywistości rozszerzonej dające żołnierzom możliwość lepszego rozeznania na polu walki.

Nietrudno wyobrazić sobie zastosowania okularów HoloLens w warunkach bojowych. Urządzenie będzie mogło chociażby służyć do zwizualizowania planu walki, do oznaczenia pozycji wroga i ważnych miejsc, czy nawet do przesyłania rozkazów w czasie rzeczywistym w formie dobrze znanej graczom komputerowym - za pomocą strzałki skierowanej w wybranym kierunku i odpowiedniej adnotacji.

HoloLens produkowane dla armii będą się nieco różniły od wersji dostępnych powszechnie w sprzedaży - wojskowe modele okularów zostaną wyposażone w noktowizor, termowizor, czujniki funkcji życiowych (m.in. oddechu), ochronniki słuchu i system informujący o doznaniu wstrząsu mózgu przez żołnierza.

Blog Comments powered by Disqus.