Najbardziej pojemny HDD na świecie - 15 TB od WD

Przemysław Kocięcki
Najbardziej pojemny HDD na świecie - 15 TB od WD

Western Digital to jedna z najbardziej rozpoznawanych marek jeśli chodzi o produkcję HDD do komputerów. Firma od ponad 40 lat tworzy niezawodne dyski twarde, cieszące się popularnością na całym świecie. WD nie przestało rozwijać tradycyjnych dysków magnetycznych mimo rosnącej popularności dysków SSD. Efektem jest przekraczanie przez firmę kolejnych rekordów - tym razem poprawiono pojemność topowych HDD.

Choć popularność SSD rośnie, HDD wciąż można bez problemu dostać w każdym sklepie komputerowym. Powodem takiego stanu rzeczy jest cena dysków półprzewodnikowych. Choć SSD oferują niezrównaną szybkość, są wciąż znacznie droższe w porównaniu do dysków magnetycznych. Z tego powodu dysponując ograniczonym budżetem często decydujemy się na zakup mniejszego SSD przechowującego system i najczęściej używane aplikacje, oraz towarzyszącego mu HDD o znacznie większej pojemności, pełniącego rolę magazynu plików, dla których szybkość dostępu nie jest tak istotna.

Najnowszy dysk Western Digital, Ultrastar DC HC620, to najbardziej pojemny HDD na świecie. Dysk pozwala na zapisanie aż 15 TB danych, co stanowi 1 TB wzrost w porównaniu do poprzedniego króla pojemności. Po piętach WD depcze Seagate, który już w zeszłym roku poinformował, że pracuje nad dyskiem 16 TB - jednak na chwilę obecną nie mamy żadnych konkretnych informacji.

15 TB brzmi imponująco, ale tylko gdy rozmawiamy o HDD. W przypadku SSD już w marcu mogliśmy przeczytać o 100 TB dysku SSD od Nimbus Data.

Nie wiemy kiedy i czy w ogóle dysk WD będzie dostępny w sprzedaży konsumenckiej i nie znamy jego ceny, ale na pewno nie będzie to tani nabytek.

Zdjęcie: v3.co.uk

Blog Comments powered by Disqus.