Najcieńszy telefon na świecie - KY-01L

Przemysław Kocięcki
Najcieńszy telefon na świecie - KY-01L

Japońskie przedsiębiorstwo Kyocera pochwaliło się dziś swoim nowym telefonem - KY-01L. Według firmy ma to być najcieńszy telefon na świecie - ma zaledwie 5,3 milimetra grubości. Do tego waży jedynie 47 gramów, a wymiarami przypomina kartę kredytową.

Kyocera to japońska firma zajmująca się głównie produkcją sprzętu elektronicznego - od telefonów, przez drukarki i tonery, na panelach słonecznych kończąc. W 2012 Kyocera wypuściła na rynek pierwszy na świecie bezgłośnikowy telefon Urbano Progresso, który do przekazywania dźwięków wykorzystywał przewodnictwo kostne. Takie rozwiązanie czyniło telefon odporniejszym na hałas - dźwięk z tradycyjnych głośników łatwo zagłuszyć, co utrudnia rozmowę w hałaśliwym otoczeniu.

Teraz firma po raz kolejny chce być w czymś pierwsza. Nie ma tu jednak technologicznych innowacji - chodzi jedynie o odchudzenie tradycyjnego smartfona do granic możliwości. Posiadającemu 5,3 mm grubości i ważącemu 47 gramów urządzeniu japońskiego producenta bliżej do e-papieru z funkcjami telefonu niż do tradycyjnego smartfona. KY-01L posiada jedynie podstawowe narzędzia telefoniczne - pozwala więc na prowadzenie rozmów czy wysyłanie wiadomości tekstowych, ale nie posiada aparatu. Wbudowana karta WiFi pozwala na przeglądanie zasobów internetu, choć tylko w czerni i bieli - wyświetlacz telefonu jest monochromatyczny.

Telefon ma stanowić podręczny dodatek dla właścicieli większych smartfonów. KY-01L reprezentuje zyskujący na świecie popularność gatunek tzw. telefonicznych towarzyszy (ang. companion phone).

Można się spierać, czy telefon faktycznie jest najcieńszym takim urządzeniem na świecie - zdaniem Kyocera tak, choć Oppo R5 z 2014 roku ma zaledwie 4,85 mm grubości, więc mogą to być jedynie puste słowa. Warto jednak zauważyć, że w Oppo nie dolicza się wypukłości wbudowanej kamery. W rzeczywistości więc KY-01L faktycznie może być cieńszy.

Dla nas telefon stanowi jedynie egzotyczną ciekawostkę - urządzenie ma być sprzedawane wyłącznie w Japonii; w przyszłym miesiącu pojawi się w ofercie największego japońskiego operatora komórkowogo, NTT Docomo.

Zdjęcie: nttdocomo.co.jp

Blog Comments powered by Disqus.