PewDiePie wspierany przez hakerów przejmujących drukarki

Przemysław Kocięcki
PewDiePie wspierany przez hakerów przejmujących drukarki

PewDiePie (Felix Kjellberg), najpopularniejszy YouTuber na świecie, niedługo prawdopodobnie będzie musiał uznać wyższość innego kanału YouTube w rankingu subskrybentów. Mowa o indyjskim T-Series, gdzie znaleźć można głównie materiały poświęcone bollywodzkim produkcjom - piosenki, teledyski i trailery. Szwedzkiemu twórcy z odsieczą przychodzą fani, którzy nie przebierają w środkach chcąc rozpowszechnić kanał Felixa na świecie.

Tysiące amerykańskich i kanadyjskich drukarek zostało zaatakowanych przez hakerów. Złośliwi użytkownicy z pomocą narzędzia PRET (ang. Printer Exploitation Toolkit) przejęli urządzenia i wykorzystali je w kampanii promującej kanał PewDiePie. Zadaniem przechwyconych drukarek było wydrukowanie tekstu informującego o zyskującym popularność kanale T-Series i konieczności wsparcia Pewdsa swoją subskrybcją w celu zapewnienia mu utrzymania pierwszego miejsca na YouTube.

Tekst wydrukowany przez przejęte drukarki

Hakerom udało się znaleźć 800 tysięcy drukarek, z którymi bez problemu mogli się połączyć przez otwarty port 9100. Celem ataku padło 50 tysięcy urządzeń. Wybryk hakerów był co prawda niegroźny, jednak liczby wiele mówią o naszym podejściu do bezpieczeństwa gdy mowa o drukarkach. Nie traktujemy tych urządzeń poważnie i nie zdajemy sobie sprawy, że one również mogą zostać wykorzystane w akcjach przeprowadzanych przez hakerów - np. do tworzenia botnetów. Warto zadbać o bezpieczeństwo naszej drukarki, bo jeśli ta zostanie wykorzystana do ataku DDoS, możemy sami zostać pociągnięci do odpowiedzialności przez organy ścigania.

Trudno powiedzieć jakie konsekwencje dla Felixa będzie miała akcja przeprowadzona przez hakerów i w jaki sposób działania zostaną odebrane przez społeczność YouTube. PewDiePie może zostać uznany za pomysłodawcę ataków, a efekt działań nietypowej kampanii może być odwrotny do zamierzonego i nadszarpnie reputację młodego twórcy w oczach osób, które go nie znają.

PewDiePie w chwili pisania artykułu ma na YouTube ponad 72,6 miliona subskrybentów obserwujących jego kanał. Konkurujący z nim o pierwsze miejsce rankingu kanał T-Series posiada ich zaledwie o 110 tysięcy mniej i jeśli obecny trend się utrzyma, T-Series wyprzedzi kanał Felixa jeszcze przed końcem roku.

Zdjęcie: PewDiePie @ YouTube, maddybenavente1 @ Twitter

Blog Comments powered by Disqus.