Pierwsze na świecie 7-nanometrowe układy graficzne

Przemysław Kocięcki
Pierwsze na świecie 7-nanometrowe układy graficzne

Miniaturyzacja układów elektronicznych trwa - podczas odbywającej się w San Fransisco konferencji Next Horizon, AMD zaprezentowało pierwsze na świecie układy graficzne wykonane w litografii 7 nm. Niestety, gracze będą musieli jeszcze trochę poczekać.

Radeon Instinct MI160 to wykonany w litografii 7 nm akcelerator serwerowy przeznaczony dla profesjonalistów - na rynek zgodnie z planem zostanie wprowadzony do końca tego roku. Jego bardziej przystępny cenowo wariant, MI150, powinien pojawić się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2019.

Najnowsze GPU wykorzystują wyposażoną w system korekcji błędów ECC pamięć HBM2 (ang. High Bandwidth Memory; 32 GB w MI160 i 16 GB w MI150) o przepustowości do 1 TB/s jako alternatywę dla pamięci GDDRX5 z układów Nvidii i są pierwszymi procesorami graficznymi korzystającymi ze standardu PCIe 4.0 podwajającego prędkość przesyłu danych w stosunku do PCIe 3.0. Układy będzie można łączyć w sieć czterech GPU z szybkością wymiany danych do 200 GB/s dzięki AMD Infinity Fabric.

Karty dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom powinny znaleźć szerokie zastosowanie w biznesowych stacjach roboczych zajmujących się wykonywaniem złożonych obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, technologiami chmurowymi czy analizą matematyczną.

Przypomnijmy, że wypuszczona niedawno na rynek przez Nvidię seria RTX została wykonana w litografii 12 nm, a Intel wciąż nie jest w stanie przejść przejść na litografię 10 nm. Nowy proces technologiczny ma szansę na przywrócenie AMD do łask klientów - rynek high-endowych kart graficznych jest od pewnego czasu zdominowany przez Nvidię.

Zdjęcie: amd.com

Blog Comments powered by Disqus.