Pierwszy smartfon ze składanym ekranem od Samsunga

Przemysław Kocięcki
Pierwszy smartfon ze składanym ekranem od Samsunga

Wydaje się, że niedługo potrzeba posiadania tabletu i smartfona w postaci dwóch oddzielnych urządzeń może odejść do lamusa - małymi krokami nadchodzi era smartfonów ze składanymi ekranami.

Zaledwie tydzień temu chińska firma Royole zaprezentowała pierwszy na świecie smartfon ze składanym ekranem, a już dziś otrzymaliśmy odpowiedź Samsunga. Na konferencji w San Fransisco firma przedstawiła prototyp swojego urządzenia, które choć wciąż jest w fazie testów, pozwoliło zrozumieć zasadę działania interfejsu użytkownika w nowym telefonie.

Po złożeniu urządzenie przyjmuje wymiary zwykłego, choć nieco "otyłego" smartfona, który bez problemu powinien zmieścić się w kieszeni. Po rozłożeniu naszym oczom ukaże się natomiast nowy ekran OLED Infinity Flex Display, którego przekątna wynosi 7,3 cala. Smartfon dzięki technologii Multi-Active Window pozwoli na uruchomienie trzech różnych aplikacji jednocześnie.

Na potrzeby składanego ekranu Samsung musiał stworzyć nową polimerową warstwę ochronną i specjalne zginane spoiwa, które dzięki wysokiej wytrzymałości i elastyczności są w stanie przywrócić pierwotny kształt wyświetlacza po rozłożeniu.

Co ciekawe, niemal równocześnie z prezentacją urządzenia Samsunga Google poinformowało, że Android otrzyma natywne wsparcie urządzeń ze składanymi ekranami, dzięki czemu programiści tworzący aplikacje przeznaczone na ten system będą mogli w prosty sposób implementować rozwiązania wykorzystujące nową technologię.

Telefon powinien pojawić się w sprzedaży w przyszłym roku.

Zdjęcie: Samsung

Blog Comments powered by Disqus.