Pierwszy ultraszeroki 49-calowy monitor QHD

Przemysław Kocięcki
Pierwszy ultraszeroki 49-calowy monitor QHD

DELL jako pierwszy wprowadza na rynek ultraszeroki 49-calowy monitor o rozdzielczości 5120x1440 pikseli. Nad podobnym ekranem pracują między innymi Samsung i Philips, ale to DELLowi przypada palma pierwszeństwa i to DELL prawdopodobnie zawłaszczy dzięki temu największą część rynku.

DELL UltraSharp U4919DW to 49-calowy monitor o rozdzielczości 5120x1440, co można porównać do dwóch monitorów QHD (2560x1440) ustawionych jeden obok drugiego. Idealnie zatem sprawdzi się jako element komputera dla osób ceniących sobie bardzo duży obszar roboczy, korzystających zwykle z dwóch niezależnych monitorów. Wysoką immersję niezależnie od wykonywanych zadań zapewnia zakrzywienie monitora (promień zakrzywienia: 3800 mm).

Monitor DELL UltraSharp U4919DW

Matrycę monitora wykonano w technologii IPS, która w porównaniu do TN oferuje lepsze odwzorowanie kolorów i szerszy kąt widzenia (w tym konkretnym modelu 178 stopni w pionie i poziomie). Częstotliwość odświeżania monitora to jedynie 60 Hz, zatem nie jest to najlepszy wybór dla graczy, którzy coraz częściej preferują monitory 144 Hz. Może jednak okazać się niezastąpionym w grach z gatunku wyścigów samochodowych. Kontrast monitora to 1000:1. Zarówno wysokość jak i nachylenie monitora można regulować zależnie od potrzeb.

Ciekawostką jest wbudowanie w monitorze przełącznika KVM (klawiatura, wideo, mysz) pozwalającego na jednoczesne podłączenie do monitora dwóch komputerów (USB-C i HDMI/DisplayPort) i kontrolowanie ich za pomocą jednej klawiatury i myszy dzięki aplikacji Dell Display Manager.

Wadą monitora jest jego cena, wynosząca w dniu premiery 1599 dolarów - część użytkowników z pewnością pozostanie więc przy tradycyjnym zestawie dwóch niezależnych monitorów, który jest po prostu tańszy.

Zdjęcie: techspot.com

Blog Comments powered by Disqus.