Pomysł na prezent - gadżety USB

Przemysław Kocięcki
Pomysł na prezent - gadżety USB

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia - najwyższa pora pomyśleć o prezentach dla rodziny i bliskich. Jeśli wciąż szukasz pomysłu na prezent, być może warto rozważyć zakup niedrogiej elektroniki. Choć najlepsze promocje na tego typu sprzęt można było złowić podczas czarnego piątku i cyberponiedziałku, to pamiętajmy, że świąteczny sezon zakupowy dopiero się zaczyna - z pewnością uda się jeszcze znaleźć ciekawe gadżety za niewielkie pieniądze.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam najciekawsze gadżety USB - zarówno te wymagające stałego podpięcia do portu, jak i te, które można naładować by skorzystać z nich przy innej okazji. Każdy z nich może stać się stosunkowo niedrogim i oryginalnym upominkiem. Jeśli nie wiesz co kupić na prezent, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Powerbank

Powerbank to idealny pomysł na prezent dla osoby, która jeszcze go nie posiada. To przenośny akumulator pozwalający naładować urządzenia elektroniczne wtedy, gdy nie mamy dostępu do gniazdka - np. w podróży, na przejażdżce rowerowej, a nawet podczas przerw w dostawie prądu, co czyni sprzęt pomocnym gadżetem w kryzysowych sytuacjach. Powerbank przyda się praktycznie każdemu, kto korzysta ze smartfona czy tabletu, choć można go z powodzeniem wykorzystać do ładowania innych drobnych urządzeń. Bez problemu można do niego podpiąć latarkę czy wiatrak USB, a także większość gadżetów wymienionych w dalszej części artykułu.

Wybierając powerbank zwróć uwagę na parametr mAh mówiący o pojemności baterii - im więcej, tym lepiej i tym więcej razy pozwoli do pełna naładować smartfona. Należy przy tym pamiętać, że bardziej wymagające smartfony zużywają większe ilości energii. Jedno ładowanie bardziej wymagającego smartfona może równać się kilku ładowaniom słabszych sprzętów, dlatego przed zakupem warto sprawdzić wartość mAh baterii docelowego smartfona i upewnić się, że wartość mAh akumulatora jest odpowiednio większa. Porównując wartości pamiętaj by pomniejszyć wartość mAh powerbanku o 10-15%. To strata energii wynikająca z faktu iż część energii podczas ładowania zmienia się w energię cieplną - bezużyteczną z punktu widzenia ładowania urządzeń.

Dodatkowym atutem powerbanku będzie obecność więcej niż jednego portu USB, dzięki czemu możliwe będzie ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.

Rozgrzewający zestaw: rękawiczki, kapcie i podgrzewacz do kubka

Jeśli nie wiesz jaki prezent kupić osobie wciąż narzekającej na zimno i jednocześnie spędzającej wiele czasu przed komputerem, być może dobrym pomysłem będą podgrzewane rękawiczki i kapcie. Te elektryczne dodatki pracujące w oparciu o USB ogrzeją nawet największego zmarźlaka. Rozgrzewający zestaw z pewnością przyda się zwłaszcza w nadchodzących zimowych miesiącach.

Do kompletu z rękawiczkami i kapciami można kupić też podgrzewacz USB, który podtrzyma ciepło postawionego na nim kubka z kawą czy herbatą gwarantując, że postawiony napój pozostanie ciepły do ostatniego łyku. Podgrzewacze posiadają wiele różnorodnych kształtów, wzorów i kolorów, więc bez problemu można znaleźć coś, co spodoba się zarówno dzieciom, jak i osobom nieco starszym.

Minusem wymienionych dodatków jest konieczność stałego podpięcia do portów USB, przez co gadżety mogą być wykorzystane jedynie stacjonarnie - chyba, że ktoś posiada przedstawiony wcześniej powerbank.

Zapalniczka plazmowa

Jeśli szukasz prezentu dla palacza, to nie musisz szukać dalej. Osoby palące często nie są w stanie zwalczyć uczucia głodu nikotynowego, a pokusa sięgnięcia po papierosa jest zbyt silna, by odmówić sobie tej przyjemności. Zdarza się jednak, że warunki pogodowe w postaci silnego wiatru i deszczu uniemożliwiają komfortowe zapalenie. Ogień tradycyjnej zapalniczki gaśnie przy najmnieszym podmuchu, przez co czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, by odpalić papierosa. Można jednak oszczędzić palaczowi nerwów kupując mu specjalną zapalniczkę plazmową, która do podpalania wykorzystuje łuk elektryczny podgrzewający powietrze do wysokiej temperatury - dzięki temu zapalniczka nie gaśnie ani na deszczu, ani podczas wystawienia na podmuch wiatru.

Zapalniczka plazmowa sprawdzi się nie tylko w roli gadżetu palacza - może również stanowić świetny dodatek do wyposażenia dla osób zajmujących się survivalem, a w niektórych sytuacjach może przydać się praktycznie każdemu, np. podczas podpalania zniczy czy sylwestrowych fajerwerków.

Podkładka chłodząca

Użytkownicy laptopów z pewnością ucieszą się z podkładki chłodzącej. Laptopy z racji swojej budowy i ciasnego upakowania podzespołów na stosunkowo niewielkiej powierzchni mają tendencję do szybkiego nagrzewania się - zwłaszcza podczas wykonywania bardziej złożonych pod względem obliczeniowym zadań, np. przy profesjonalnej obróbce grafiki czy w trakcie grania w wymagające gry. Jeśli temperatura laptopa przekroczy pewną wartość, wówczas taktowanie procesora spadnie (tzw. throttling) - to jedna z reakcji obronnych nagrzanego CPU mająca na celu uchronienie jednostki przed spaleniem. Efektem throttlingu jest zmniejszona wydajność laptopa i zawieszanie się sprzętu, co uniemożliwia dalszą komfortową pracę.

Dobra podkładka chłodząca jest w stanie zmniejszyć temperaturę laptopa nawet o kilkanaście stopni, dzięki czemu problem przegrzewania powinien przejść do historii. Wybierając podkładkę należy zwrócić uwagę na układ oraz ilość wentylatorów. Im ich więcej, tym lepiej, jednak powinny być one rozstawione tak, by trafiać w umieszczone na spodzie laptopa otwory odpowiadające za cyrkulację powietrza. Nie należy też zapominać o rozmiarze podkładki, który powinien być dopasowany do wielkości laptopa, a także o materiale wykonania - w przypadku cięższych laptopów metal może okazać się znacznie lepszy niż delikatny i łamliwy plastik.

Opcjonalnie można też wybrać podkładkę z regulacją kąta nachylenia, a nawet podkładkę z wysuwanymi nóżkami pozwalającą na komfortową pracę także podczas leżenia w łóżku.

HUB USB (rozgałęziacz)

Niektórzy posiadają więcej gadżetów USB niż portów, do których można byłoby je jednocześnie podłączyć. Problem najczęściej dotyka posiadaczy laptopów, gdzie zwykle liczba portów ogranicza się do 2-3. W takiej sytuacji idealnym prezentem będzie HUB USB pozwalający zamienić jeden port w kilka.

Rozgałęziacze można podzielić na aktywne (posiadające własne źródło zasilania) i pasywne (nieposiadające zasilania). Pasywny rozgałęziacz pozwoli na współdzielenie portu jedynie przez urządzenia wyposażone we własne źródło energii i niepotrzebujące dodatkowego zasilania, takie jak drukarki, skanery, czy smartfony w trybie transferu danych. Aktywny rozgałęziacz pozwoli natomiast na jednoczesne podłączenie wielu urządzeń czerpiących energię przez port USB - będą to myszki, klawiatury, kamery internetowe czy smartfony w trybie ładowania baterii.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że istnieje limit 127 urządzeń USB mogących pracować jednocześnie, choć to jedynie ciekawostka - w warunkach domowych nie korzystamy przecież zwykle z więcej niż 5-7 urządzeń. W ekstremalnych przypadkach liczba może wynieść najwyżej 15-20, co nie stanowi nawet ćwierci limitu.

Pozostałe gadżety USB

Na koniec kilka słów o innych gadżetach USB wartych uwagi. Nawet zwykły pendrive czy lampka USB mogą być świetnym prezentem, pod warunkiem, że będą w jakiś sposób wyróżniały się swoim wyglądem. W internecie można znaleźć na przykład kamerkę internetową w kształcie statku z Gwiezdnych Wojen, hub w kształcie czaszki czy klimatyczną lampkę z soli himalajskiej. Wśród bardziej oryginalnych propozycji wymienić można drukarkę 3D w postaci długopisu, budzik z tarczą, który do wyłączenia wymaga trafienia pistoletem na podczerwień, głośniki wypełnione wodą skaczącą w rytm muzyki, a nawet podświetlane miniaturowe akwarium dla mrówek.

Blog Comments powered by Disqus.