Prezentacja kart graficznych RTX 20xx

Przemysław Kocięcki
Prezentacja kart graficznych RTX 20xx

Niedawno Nvidia przedstawiła nową serię kart graficznych dla profesjonalistów. Dziś, na targach GeForce Gaming Celebration, z których relację można było oglądać w internecie od godziny 18:00, zostały oficjalnie przedstawione high-endowe układy przeznaczone dla graczy. Mowa o RTX 2070, RTX 2080 i najmocniejszym RTX 2080 Ti.

Zaprezentowane karty wykonane zostały w architekturze Turing. Nazwa jest hołdem dla Alana Turinga, ojca sztucznej inteligencji, i nie jest przypadkowa - nowe karty oprócz standardowych rdzeni CUDA posiadają też rdzenie Tensor, wspomagające uczenie maszynowe, dzięki czemu operacje związane z AI będą wykonywane znacznie szybciej, niż w innych kartach graficznych. To nie jedyna nowość - Nvidia za największy przełom uznała technologię śledzenia promieni światła w czasie rzeczywistym (ray tracing), od której zresztą powstał skrót RTX. Ray tracing pozwoli na generowanie światła zachowującego się w bardziej realistyczny sposób, co przełoży się na wyższą jakość prezentowanego obrazu - śledzeniu promieni również poświęcono dedykowany zestaw rdzeni nazwanych RT. Karty korzystają z nowego typu pamięci GDDR6, zapewniającego 2x większy transfer niż GDDR5 (16 Gbps vs 8 Gbps) i zużywającego mniej energii.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych high-endowych kart, Nvidia zamierza ograniczyć liczbę układów, jakie może kupić jedna osoba - w ten sposób firma walczy z kopaczami kryptowalut, którzy masowo wykupują najlepsze karty. Nvidia ma nadzieję, że w ten sposób większa część kart trafi do graczy - w końcu to z myślą o nich powstała seria RTX 20XX.

Karty dostępne są już w przedsprzedaży na oficjalnej stronie Nvidia. Ceny nowych kart to 2799 zł za 2070, 3699 zł za 2080 i 5549 zł za 2080 Ti. Warto przy okazji obserwować ceny używanych GTX 10XX - ich wartość może zacząć spadać z powodu masowego wyprzedawania przez kopaczy, którzy z pewnością będą teraz wymieniali sprzęt na nowy.

Zdjęcie: nvidia.com

Blog Comments powered by Disqus.