Robot do... rwania liści sałaty

Przemysław Kocięcki
Robot do... rwania liści sałaty

Jako ludzkość dążymy do ułatwiania sobie życia, dlatego staramy się wykorzystywać maszyny do wykonywania żmudnej pracy wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Niestety dla nas, wciąż istnieje mnóstwo zadań wymagających niezastąpionej precyzji ludzkich rąk. Na szczęście są wśród nas osoby, które nie godzą się na taki stan rzeczy i usprawniają roboty poszerzając tym samym spektrum czynności, do jakich można je wykorzystać. Dzięki pracy badaczy z Uniwersytetu w Cambridge, udało się stworzyć robota odrywającego wierzchnie liście sałaty.

Zagadnienie choć na pierwszy rzut oka zabawne, nie jest pozbawione sensu - automatyzacja kolejnego sektora w dziedzinie technologii żywności pozwoli wydajniej zaspokajać nasze potrzeby żywieniowe, a odrywanie pojedynczych liści sałaty jest czynnością wymagającą dużej precyzji i właśnie dlatego nowy robot jest wart uwagi. Cały proces oparty jest o trzy etapy - w pierwszym program mapuje obraz sałaty, w drugim obraca ją do dogodnej pozycji, a w ostatnim, za pomocą specjalnej hydraulicznej ssawki odrywa wierzchnie liście.

Człowiek jest w stanie oderwać wierzchnie liście w ciągu 3-4 sekund. Robotowi badaczy z Uniwersytetu w Cambridge cały proces zajmuje około pół minuty. Dokładność i szybkość robota zostawiają więc wiele do życzenia, ale pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość - być może już za kilka lat uda się opracować maszynę radzącą sobie z odrywaniem liści równie sprawnie jak człowiek, a wiedzę zdobytą przy tworzeniu robota da się wykorzystać przy obróbce innych warzyw - np. kalafiora, którego obróbka sprawia podobne problemy, co obróbka sałaty.

Blog Comments powered by Disqus.