Samoukładająca się kostka Rubika

Przemysław Kocięcki
Samoukładająca się kostka Rubika

Kostka rubika to prosta, popularna zabawka, wymyślona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a dwa lata później opatentowana przez japończyka Terutoshiego Ishige. Każda ścianka kostki posiada 9 kolorowych kwadratów, a celem zabawy jest takie obracanie poszczególnych ścianek, by kolor każdej ze ścianek kostki był jednakowy.

Istnieje wiele sposobów układania kostki - niektóre z nich wymagają zapamiętania jedynie kilku sekwencji, przez co kostkę może ułożyć praktycznie każdy i nie powinno mu to zająć więcej niż 30 minut. Bardziej zaawansowane techniki wymagają jednak przyswojenia setek różnych układów, ale pozwalają na osiągnięcie lepszych czasów układania - światowy rekord w układaniu kostki to 4,22 sekundy.

Jeśli wydaje Ci się, że mimo wszystko układanie kostki Rubika przerasta Twoje możliwości, to jeszcze nie powód by się załamywać. Z pomocą przychodzi kanał Human Controller na YouTube, na którym przedstawiono samoukładającą się kostkę. Rdzeń kostki został wydrukowany w drukarce 3D, a za układanie odpowiada zestaw zaprogramowanych serwomotorów. Pierwsze wersje kostki były całkiem pokaźnych rozmiarów - każda ze ścian była nieco większa od dłoni.

Samoukładająca się kostka Rubika - wersja duża

Ostatecznie - mimo mnogości kabli i zawartej wewnątrz elektroniki - udało się całość zminiaturyzować do standardowej wielkości.

Samoukładająca się kostka Rubika - wersja pomniejszona

Kostka sama się układa i robi to całkiem szybko. Na załączonym filmie cały proces trwa nieco pół minuty. Kostkę pomieszaną w dowolny sposób wystarczy odłożyć i poczekać, aż program zajmie się resztą. Dla lepszego efektu kostkę można położyć na twardej powierzchni - dzięki temu kostka nie tylko będzie się układać, ale też przemieszczać, za sprawą obracających się ścianek.

Zdjęcie: dmm-make.com, Human Controller @ YouTube

Blog Comments powered by Disqus.