Snapdragon 675 - Qualcomm przedstawia nowy chip

Przemysław Kocięcki
Snapdragon 675 - Qualcomm przedstawia nowy chip

Qualcomm przedstawił nowy chip dla urządzeń mobilnych. Firma zdecydowała się na nietypowe posunięcie - Snapdragon 675 ma być przeznaczony dla telefonów ze średniej półki, tym samym tworząc konkurencję dla układu 710, który zadebiutował zaledwie kilka miesięcy temu. Powstaje zatem pytanie - czy nowy SoC faktycznie jest na tyle przełomowym układem, by prezentować go tak szybko po wypuszczeniu innych "średniaków"?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Chip rzeczywiście jest wyjątkowy, bo jest pierwszym układem Qualcomma wykorzystującym 4. generację architektury Kryo (460) zbudowaną w oparciu o rdzenie Cortex-A76. Można się jedynie zastanawiać, dlaczego tak świeżą technologię wykorzystano w SoCu ze średniej półki, a nie w układzie high-endowym.

Snapdragon 675 jest zbudowany w litografii 11 nm i posiada 8 rdzeni: 2x 2 GHz odpowiadające za wysoką wydajność oraz 6x 1,78 GHz skupionych na wysokiej efektywności energetycznej. W chipie umieszczono autorski silnik AI 3. generacji usprawniający zadania oparte o sztuczną inteligencję. Jednym z ciekawszych elementów chipu jest procesor obrazu Qualcomm Spectra 2. generacji, dzięki któremu nawet telefony ze średniej półki będą mogły w przyszłym roku być wyposażone w trzy aparaty.

Snapdragon 675 został zaprezentowany jako chip przeznaczony dla graczy - jest zoptymalizowany do pracy z Unreal Engine 4, Unity, Messiah i NeoX. Wspiera też API Vulkana i OpenGL 3.2. W porównaniu do Snapdragona 670 aplikacje mają uruchamiać się do 15% szybciej, a gry - nawet 30%.

Pierwsze telefony z nowym Snapdragonem powinny pojawić się w sklepach na początku przyszłego roku.

Blog Comments powered by Disqus.