Snapdragon 855 - serce nowoczesnych smartfonów 5G

Przemysław Kocięcki
Snapdragon 855 - serce nowoczesnych smartfonów 5G

Na wczorajszej corocznej konferencji, Qualcomm zaprezentował swój najnowszy chip, który zadebiutuje w nadchodzących miesiącach. To Snapdragon 855, na którym działanie opierać ma większość nowoczesnych smartfonów pracujących w sieci 5G.

Mija rok od wprowadzenia Snapdragona 845 na rynek. Według Qualcommu przyszedł czas na zastąpienie go nowym topowym układem. Firma na konferencji była dość oszczędna w przedstawianiu szczegółowej specyfikacji nowego chipu, jednak z zaprezentowanych informacji da się wyłuskać kilka ciekawych faktów pozwalających mniej więcej zorientować się z czym mamy do czynienia.

Rok 2019 będzie prawdopodobnie należał do sieci 5G pracującej znacznie szybciej niż 4G i wykorzystującej znacznie wyższe częstotliwości (30-300 GHz). To właśnie na wsparciu technologii 5G skupiła się firma, przez co chip zobaczymy prawdopodobnie w większości przyszłorocznych flagowców najbardziej znanych producentów. Wyjątkiem będzie oczywiście Apple, które stosuje własne rozwiązania.

Zalety nowego chipu nie ograniczają się jednak do obsługi nowego typu transferu danych. Poza oczywistym usprawnieniem w postaci kilkukrotnie zwiększonej wydajności względem poprzedniego modelu (a także względem nowoczesnych urządzeń Apple pracujących w oparciu o A12 Bionic), Snapdragon 855 ma zapewnić natywne wsparcie technologii rozpoznawania obrazu, a także umożliwić smartfonom wykorzystanie ultradźwiękowego czytnika linii papilarnych umieszczonego pod powierzchnią ekranu. Czytnik tego typu będzie w stanie za pomocą fal dźwiękowych stworzyć trójwymiarową mapę palca, co ma poprawić bezpieczeństwo i utrudnić obcym osobom uzyskanie dostępu do urządzenia. Qualcomm nie zapomniał też o graczach i z myślą o nich stworzył system Elite Gaming mający na celu optymalizację uruchamianych gier.

Snapdragon 855 będzie wykonany w litografii 7 nm i będzie posiadał 8 rdzeni - 4 energooszczędne o częstotliwości taktowania 1,78 GHz i 4 zapewniające wysoką wydajność (3x 2,42 GHz + 1x 2,48 GHz). Za grafikę odpowiedzialny będzie układ Adreno 640.

Zdjęcie: Qualcomm Snapdragon @ YouTube

Blog Comments powered by Disqus.