Snapdragon 8cx - ekstremalny procesor dla Windows ARM

Przemysław Kocięcki
Snapdragon 8cx - ekstremalny procesor dla Windows ARM

Na trwającej od kilku dni konferencji organizowanej przez Qualcomm na Hawajach, firma przedstawiła dziś kolejnego Snapdragona. Tym razem jest to Snapdragon 8cx. X w nazwie oznacza extreme - producent zapewnia, że wykorzystanie słowa "ekstremalny" w nazwie nowego chipu ARM przeznaczonego dla laptopów nie jest bezpodstawne.

Architektura ARM zyskuje popularność i coraz częściej wykorzystywana jest już nie tylko w smartfonach, ale i w nieco większych urządzeniach, jak tablety i laptopy. Główną zaletą procesorów ARM jest ich znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w porównaniu do procesorów stworzonych w oparciu o x86 i x64. Przeciętny i7 może zużywać 45W energii, podczas gdy przeciętny procesor ARM będzie potrzebował zaledwie 3W. Ta sama cecha uniemożliwia efektywne wykorzystanie procesorów ARM w pecetach - mniejszy pobór mocy to także mniejsza wydajność, dlatego rynek PC zdominowany jest przez wydajne układy Intela i AMD.

Ale ta dominacja może się niedługo skończyć, bo procesory ARM są coraz mocniejsze. Najnowszy Snapdragon 8cx to śmiałe wejście Qualcommu na rynek tabletów, laptopów i komputerów określanych jako "always connected PCs". Warto wspomnieć, że Snapdragon 8cx jest wykonany w litografii 7 nm, podczas gdy Intel wciąż nie opanował procesu 10 nm.

Jeśli chodzi o specyfikację, znajdziemy tu procesor graficzny Adreno 680 Extreme, będący dwukrotnie szybszym od Adreno 630 ze Snapdragona 850, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię o 60%. CPU to natomiast ośmiordzeniowy Kryo 495 z 10 MB pamięci podręcznej.

Rozwój procesorów ARM to dobra informacja dla konsumentów - konkurencja na tym rynku jest ogromna, więc wybór procesora nie ograniczałby się już jedynie do modeli oferowanych przez Intel i AMD.

Zdjęcie: Qualcomm Snapdragon @ YouTube

Blog Comments powered by Disqus.