SSD kontra HDD - jaki dysk do komputera wybrać?

Przemysław Kocięcki
SSD kontra HDD - jaki dysk do komputera wybrać?

Kupując lub składając nowy komputer musimy zwrócić uwagę na jego komponenty - to one decydują o cenie i wydajności komputera. Wybieramy więc odpowiednią płytę główną, kompatybilny z nią procesor i kartę graficzną, dobieramy trochę pamięci RAM i odpowiednio mocny zasilacz, który dostarczy moc potrzebną do bezawaryjnego działania całego sprzętu. Nie zapominamy o doborze odpowiedniego dysku twardego, który będzie przechowywał nasze dane - to właśnie o dyskach dzisiaj słów kilka.

Wybór dysku jeszcze kilka lat temu ograniczał się do wyboru jego pojemności - choć dyski SSD na rynku komercyjnym były obecne już od 1997 roku, to przez wiele lat funkcjonowały raczej jako ciekawostka, o której przeciętny Kowalski nawet nie słyszał. Popularność SSD zyskały dopiero w 2007, lecz wciąż pozostawały poza zasięgiem zwykłego zjadacza chleba. Jak jednak z każdą technologią bywa, tak i dyski półprzewodnikowe na przestrzeni lat traciły na cenie, a przez to stawały się coraz bardziej popularne. Dziś wybierając dysk nie patrzymy już tylko na jego pojemność - świadomie wybieramy między HDD (ang. hard disk drive) i SSD (ang. solid-state disk).

Jak działają dyski HDD?

Tradycyjne dyski magnetyczne działają w oparciu o wirujący wewnątrz talerz, po którym przesuwa się igła zapisująca i odczytująca dane - zasada działania jest więc bardzo podobna do sposobu działania napędów CD/DVD. Takie rozwiązanie niesie za sobą pewne wady - jedną z nich jest szybkość dostępu do danych na dysku HDD - jedynym sposobem na szybszy odczyt/zapis jest zwiększenie szybkości obrotów talerza (ang. RPM, revolutions per minute), a przecież nie da się jej zwiększać w nieskończoność. Pomijając już same kwestie techniczne, to im szybszy obrót talerza, tym głośniejszy dysk, a chyba nikt nie chciałby pracować na wyjącym komputerze.

Czym są dyski SSD?

W odróżnieniu od dysków HDD, w SSD nie ma żadnych ruchomych części - dyski półprzewodnikowe oparte są na układach scalonych (ściślej mówiąc - przeważnie na bramkach NAND). SSD z interfejsem SATA mogą posiadać obudowę jak standardowe dyski HDD (2,5 i 3,5 cala), jednak w środku nie znajdziemy magnetycznego krążka, a jedynie płytkę drukowaną - wyglądem SSD przypominają więc "gołe" kości pamięci RAM. SSD mogą być jednak stworzone także z myślą o innych interfejsach. Najpopularniejszym zdaje się być M.2, który pozwala na osiągnięcie większych szybkości dostępu niż w przypadku SATA. SATA III to maksymalnie 600 MB/s przepustowości; M.2 to od 1 do 4 GB/s, zależnie od liczby wykorzystanych złącz PCIe. Taki wariant SSD jest nieznacznie droższy.

Poza szybkością, do zalet SSD można też zaliczyć ich większą tolerancję na pracę w wysokich tempaturach, odporność na wstrząsy i bezgłośną pracę.

Jaki dysk wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od funduszy, jakie zamierzamy na niego przeznaczyć. Za 500 GB SSD zapłacimy od 500 do 700zł. Za tę samą cenę możemy kupić 8 razy pojemniejszy HDD (4 TB). Generalnie dysponując nieograniczoną ilością gotówki, dyski SSD będą lepsze od swoich starszych kuzynów pod praktycznie każdym względem - to właśnie cena gra tutaj pierwsze skrzypce. Jeśli jednak nie posiadamy portfela bez dna, musimy kierować się przeznaczeniem dysku i tym, jak bardzo cenimy sobie wygodę.

Dyski SSD to przede wszystkim ogromna szybkość dostępu do danych. Nawet najsłabsze dyski SSD są kilka razy szybsze od najlepszych dysków HDD. W praktyce oznacza to, że system zainstalowany na dysku SSD nie będzie uruchamiał się minutę, tylko 10 sekund; aplikacje będą odpalały się zdecydowanie szybciej niż na HDD, szybciej będą się też ładowały kolejne poziomy w grach.

Wybierając dysk musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ta dodatkowa szybkość jest nam w ogóle potrzebna. Jeśli nie przeszkadzają Ci długie czasy ładowania programów, być może SSD będzie dla Ciebie niepotrzebnym wydatkiem. Popularnym rozwiązaniem jest zakup dwóch dysków - droższego, ale mniejszego SSD na którym zostanie zainstalowany system operacyjny i najważniejsze programy, oraz tańszego HDD o ogromnej pojemności, który będzie służył jako magazyn danych.

SSD możesz również rozważyć wtedy, gdy potrzebujesz dysku do laptopa i wiesz, że laptop będzie często przewożony z miejsca na miejsce. W wypadku dysków HDD wystarczą nawet niewielkie wstrząsy, by doprowadzić do ich uszkodzenia; SSD nie posiada ruchomych części, więc wstrząsy nie są w stanie mu zagrozić.

Blog Comments powered by Disqus.