Telefony Huawei oszukują w benchmarkach

Przemysław Kocięcki
Telefony Huawei oszukują w benchmarkach

Firma Huawei została przyłapana na oszukiwaniu w testach wydajności. Niektóre telefony producenta zostały zoptymalizowane, by uzyskiwać jak największe wyniki w benchmarkach, co miało zwiększyć wartość urządzeń w oczach potencjalnych klientów. Wyniki te nie przekładają się na realne osiągi telefonów, które w warunkach codziennego użytkowania działają około 50% wolniej.

Firma Underwriters Laboratories (UL) stojąca między innymi za popularnym benchmarkiem 3DMark przetestowała topowe telefony Huawei specjalną, niedostępną publicznie wersją 3DMark - wyniki telefonów różniły się od tych uzyskanych w publicznej wersji benchmarka aż o prawie 50%. W rezultacie UL postanowiła usunąć z bazy wyniki testów wydajności telefonów oszukujących w teście - mowa o P20, P20 Pro, Nova 3 i Honor Play.

Wyniki testów 3DMark topowych telefonów Huawei

Producent przyznał, że jego topowe telefony korzystają ze sztucznej inteligencji, której celem jest optymalizacja wydajności w zależności od wykorzystywanej aplikacji. Według UL mamy tu jednak do czynienia z zupełnie innym mechanizmem, który po uruchomieniu jednego ze znanych benchmarków przełącza telefon w tryb ultrwawysokiej wydajności i znacznie podkręca zegary urządzenia. To wyjaśnia, dlaczego po uruchomieniu prywatnej wersji 3DMark telefon wypadł znacznie gorzej - po prostu nie był w stanie rozpoznać nietypowej wersji benchmarka i zachował się podczas testu tak, jak zachowałby się w warunkach normalnego użytkowania.

Decyzja UL o usunięciu telefonów z bazy wydaje się być zatem jak najbardziej słuszna - telefony pracując w trybie ultrawysokiej wydajności nawet przez niedługi czas znacznie mocniej się nagrzewają i mogą ulec uszkodzeniu, dlatego w wypadku topowych telefonów Huawei wyniki benchmarków są niemiarodajne i nie oddają rzeczywistej mocy sprzętu.

To nie pierwszy przypadek, gdy Huawei przyłapano na oszustwie. Kilka tygodni temu na jaw wyszedł fakt, że firma w jednej z reklam przedstawiała zdjęcia wykonane lustrzanką jako zdjęcia wykonane jednym ze swoich smartfonów.

Zdjęcie: benchmarks.ul.com

Blog Comments powered by Disqus.