Wydajna pamięć Samsunga zmniejszy zużycie baterii

Przemysław Kocięcki
Wydajna pamięć Samsunga zmniejszy zużycie baterii

Samsung rozpoczął masową produkcję nowych modułów pamięci dla swoich urządzeń mobilnych. Chodzi o 16Gb LPDDR4X 2. generacji wykonane w litografii 10-19nm (klasa 1y), które według Samsunga są pierwszymi tego typu kośćmi na rynku. Chipy weszły do produkcji na niewielką skalę w grudniu 2017.

Pod względami technicznymi, nowe chipy mają zachować szybkość poprzednio używanych modułów (4,266 Mb/s, niezmiennie od 2015 roku), ale jednocześnie mają zużywać o 10% mniej energii. Co to oznacza w praktyce? Mniejsze przegrzewanie smartfonów, dłuższą żywotność baterii i ogólnie lepszą wydajność sprzętu. Telefony będą mogły pracować dłużej i pod większym obciążeniem niż dotychczas, co przełoży się na lepszą płynność w używanych aplikacjach.

Samsung zamierza łączyć chipy ze sobą, by stworzyć różne warianty kości różniące się pojemnością i szybkością. Zapowiedziano wersje 4, 6, i 8 GB, z czego ostatnia ma zapewniać transfer na poziomie 34,128 GB/s. Grubość kości ma ulec zmniejszeniu o 20%, co pozwoli producentom smartfonów na większą swobodę i możliwość projektowania jeszcze cieńszych telefonów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno pisaliśmy o doniesieniach Samsunga odnośnie trwania prac nad składanym telefonem - Galaxy X.

Premiery nowych modułów pamięci możemy spodziewać się pod koniec tego, lub na początku przyszłego roku - chipy mają być gotowe jeszcze przed wypuszczeniem przez Samsunga nowej serii ich flagowych smartfonów, Galaxy, wliczając w to wspomniany Galaxy X. Jest więc spora szansa, że w nowych Galaxy znajdziemy omawiane moduły. Jednocześnie z niecierpliwością czekamy na pamięci 7nm, nad którymi również Samsung pracuje - tam możemy spodziewać się znacznie większego postępu technologicznego.

Blog Comments powered by Disqus.