Znamy datę wejścia na rynek 2. generacji procesorów Ryzen Threadripper

Przemysław Kocięcki
Znamy datę wejścia na rynek 2. generacji procesorów Ryzen Threadripper

AMD na swojej stronie zaprezentowało więcej szczegółów odnośnie nadchodzących high-endowych procesorów Ryzen Threadripper 2. generacji. Mowa o modelach 2920X, 2950X, 2970WX i najmocniejszym 2990WX. Firma zapowiada, że zamierza w ten sposób zdeklasować procesory rodziny Core, ale czy Intel faktycznie ma się czego obawiać?

Procesory oznaczone WX mają służyć profesjonalistom, natomiast samym X - graczom. Wyraźnie oddają to zarówno wyniki procesorów w benchmarkach, jak i cena nowych CPU. 2990WX po podkręceniu zegara do 5.1 GHz i przy chłodzeniu ciekłym azotem, zdołał przebić wynik topowego Core i9-7980XE w teście Cinebench R15 o około 30% (7618 vs 5828), przejmując w ten sposób pozycję lidera rankingu. To interesujące dane dla osób związanych z pracą przy rozwiązywaniu złożonych problemów obliczeniowych - np. przy analizie statystycznej, czy przy rozwoju sztucznej inteligencji. Dodatkowym plusem nowych procesorów jest ich nieco lepszy stosunek wydajności do ceny w porównaniu do konkurencyjnych Core X, zatem rzeczywiście Intel zdaje się zostawać w tyle.

zestawienie nowych procesorów amd ryzen threadripper

Nie mają jednak powodów do euforii gracze, dla których nowe procesory nie mają wiele do zaoferowania. W wypadku gier, 2. generacja AMD Ryzen Threadripper sprawdza się nieco gorzej niż seria Core X. Jednocześnie w komputerach gamingowych nie ma konieczności umieszczania tak potężnych układów - nawet najbardziej wymagające współczesne gry nie byłyby w stanie wykorzystać całej ich mocy. Pieniądze zaoszczędzone na CPU lepiej przeznaczyć na lepszą kartę graficzną.

Ceny nowych procesorów AMD zaczynają się od 650 dolarów i kończą na 1800. Jako pierwszy do sprzedaży ma trafić najmocniejszy przedstawiciel nowej serii, 2990WX - w sklepach powinniśmy zobaczyć go już w przyszłym tygodniu.

Blog Comments powered by Disqus.