Chrome zablokuje strony wyłudzające pieniądze

Przemysław Kocięcki,

Grudniowa aktualizacja Chrome oznaczona numerem 71 ma po raz kolejny zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników w sieci. Tym razem przeglądarka zostanie wyposażona w funkcje pozwalające rozpoznać strony próbujące naciągnąć korzystające z serwisu osoby na dodatkowe koszty.

Nie wszystkie strony internetowe grają fair. Część z nich próbuje wykorzystać niewiedzę mniej doświadczonych użytkowników i przykładowo wymaga podania numeru telefonu nim wyświetli żądaną treść. Na podany numer przychodzi wiadomość SMS z prośbą o potwierdzenie aktywacji usługi. Strona zapewniała, że usługa jest darmowa, lub wiąże się jedynie z jednorazową opłatą, więc niektórzy bez zastanowienia akceptują warunki i odsyłają SMSa.

Niestety, mimo rosnącej świadomości w kwestii cyberbezpieczeństwa, wciąż wielu z nas daje się złapać na te proste sztuczki i przeciera oczy ze zdumienia gdy przychodzi rachunek na kwotę rzędu kilku tysięcy złotych.

Nowa łatka przeglądarki Chrome ma uchronić użytkowników przed przypadkowym zapisaniem się do płatnych usług typu SMS Premium. Jeśli serwis będzie oferował płatne usługi, Google będzie wymagało przedstawienia od właściciela strony szczegółowych informacji odnośnie płatności. W przypadku braku takich informacji, strona będzie traktowana przez Chrome jak wyłudzająca dane i poinformuje o tym fakcie użytkownika przed jej otwarciem.

Ale to nie wszystko. Przeglądarka Google of wersji 71 będzie też walczyć z natrętnymi reklamami - Chrome automatycznie wyłączy reklamy na stronach zasypujących użytkowników banerami i wyskakującymi okienkami.