Furhat, czyli AI z ludzką twarzą

Przemysław Kocięcki,

Zastanawialiście się kiedyś jak prezentowałaby się sztuczna inteligencja w prawdziwym świecie, gdyby przybrała ludzką postać? Odpowiedź na to pytanie przyniosła firma Furhat Robotics i jej robot Furhat, nad którym programiści pracują od 2014 roku.

Kilka tygodni temu na lizbońskiej konferencji WebSummit szwedzka firma Furhat Robotics zaprezentowała najnowszą wersję swojego robota-asystenta. Furhat jest bardziej zaawansowany od produktów konkurencji, jak Siri, Alexa czy Cortana, a jego wyjątkowość polega na połączeniu rozwiązań programowych z fizycznym popiersiem, na którym projektor wyświetla twarz robota. Dzięki temu Furhat może przyjmować różne postaci, posiadające różne osobowości - w jednej chwili może stać się surowym nauczycielem języków obcych, by za moment przełączyć się na uroczą i sympatyczną pogodynkę, a później w profesjonalny sposób pomóc skierować się do odpowiedniej bramki na lotnisku.

Popiersie robota jest ruchome i pozwala wykonywać Furhatowi ograniczone, imitujące ludzkie, ruchy głową. W połączeniu z zestawem kamer wykorzystywanych do śledzenia otoczenia oraz mikrofonów stereo rejestrujących dźwięk, Furhat może w naturalny sposób reagować na wydarzenia w jego najbliższym sąsiedztwie, sprawiając wrażenie posiadania świadomości. Sztuczna inteligencja robota nie ogranicza się jedynie do poprawnego interpretowania wypowiedzi - robot jest w stanie wyrażać uczucia za pomocą zmiennej mimiki twarzy, a także odczytywać mimikę swoich rozmówców. Może więc przebierać oczami ze znudzenia, czy przytakiwać nam gdy coś mówimy. Podczas rozmowy potrafi cierpliwie słuchać - nie odzywa się niepytany, ani nie wcina się w słowo.

Robot jest efektem pracy mającej na celu uczynienie sztucznej inteligencji bardziej naturalną i ludzką, bo to właśnie na tym polu dzisiejsza AI ma największe braki - wielu ludzi unika interakcji z wirtualnymi asystentami uważając to za niezręczne, szczególnie w miejscach publicznych.

W obecnej formie Furhat ma trafić jedynie do firm i organizacji, choć niewykluczone, że w niedługim czasie na rynku pojawi się także konsumencka wersja robota przeznaczona do prywatnego, domowego użytku.

Zdjęcie: Furhat Robotics @ YouTube