Kwartalny raport YouTube z września 2018

Przemysław Kocięcki,

Google w ramach tzw. raportu przejrzystości podzieliło się ze społecznością szeregiem statystyk związanych z platformą YouTube. Wśród informacji zawartych w opublikowanym dziś raporcie znaleźć można zarówno ilość, jak i powody usunięcia kanałów, filmów czy komentarzy. Okres brany pod uwagę w raporcie przypada na trzeci kwartał roku 2018.

Według raportu, w okresie wakacyjnym z serwisu zniknęło w związku z naruszeniami regulaminu i wytycznych dla społeczności 1,6 milionów kanałów, prawie 8 milionów filmów i ponad 220 milionów komentarzy. Najczęściej celem zespołu YouTube padali spamerzy - aż 3/4 z usuniętych kanałów zniknęło z YouTube w związku z rozprowadzaniem spamu i treści wprowadzających w błąd. Na drugim miejscu jako powód usunięcia znalazło się publikowanie nagości i treści o charakterze seksualnym, na trzecim - przez wzgląd na bezpieczeństwo najmłodszych widzów.

W przypadku usuwania filmów, YouTube podzieliło wyniki ze względu na źródło zgłoszenia. I tak z 7,8 mln filmów, aż 6,3 mln zostało usuniętych w wyniku działania opartego o sztuczną inteligencję mechanizmu automatycznie filtrującego publikowane treści. Warto odnotować, że w 34 przypadkach do usunięcia filmu przyczyniły się instytucje państwowe. Ponadto, aż 3/4 filmów została usunięta nim ktokolwiek był w stanie je zobaczyć.

W przypadku komentarzy, zaledwie 0,5% to komentarze usunięte w wyniku zgłoszenia przez użytkowników YouTube. Pozostałe 99,5% to efekt działania automatycznych algorytmów.

Szczegółowy raport YouTube znajdziecie tutaj.

YouTube to najpopularniejszy na świecie serwis do dzielenia się materiałami wideo - jego udział w rynku według ostatnich danych przekracza 75%. Tuż za nim podąża Vimeo z 15% i JW Player z 2%. Do dużej popularności YouTube przyczyniać się może fakt, że jest to jedna z domyślnie instalowanych aplikacji w urządzeniach z systemem Android. Google swego czasu było już karane za wykorzystywanie swojej silnej pozycji na rynku do promowania własnych usług i programów.