Nowy Android tuż tuż

Przemysław Kocięcki,

Nowa wersja najpopularniejszego systemu mobilnego niedługo zagości w nowych smartfonach. Google kilka dni temu udostępniło ostatnią, czwartą betę Androida 9.0 oznaczonego literą P. Mogą ją przetestować posiadacze telefonów Google Pixel, a także właściciele wybranych modeli urządzeń partnerów Google.

Pełną listę telefonów można znaleźć TUTAJ.

Co nowego w Androidzie P?

Wersja 9.0 Androida niesie ze sobą szereg nowości i usprawnień. Znajdziemy w nim obsługę nowych gestów ułatwiających nawigację, wsparcie dla korzystania z kilku kamer jednocześnie (stereowizja w przypadku 2 kamer frontowych oraz jednoczesne nagrywanie z kamery przedniej i tylnej), wygodny menedżer zrzutów ekranu, usprawnienia związane z powiadomieniami czy obsługę standardu WiFi IEEE 802.11mc, pozwalającego na korzystanie ze specjalnego rodzaju nawigacji wewnątrz budynków - nawigacja tego typu nie wymaga połączenia z internetem; wykorzystuje jedynie czujniki telefonu - głównie żyroskop i akcelerometr. Dodatkowo, sztuczna inteligencja ma uczyć się naszego korzystania ze smartfona i na tej podstawie optymalizować czas pracy baterii.

Jak w przypadku każdej wersji Androida, Google zapewnia że P będzie też szybszy, bezpieczniejszy i stabilniejszy.

Jak zostanie ochrzczony nowy Android?

Wciąż nie znamy nazwy marketingowej systemu, ale można spodziewać się, że Google będzie kontynuowało tradycję i skorzysta z nazwy jakichś słodkości. W obszarze spekulacji znajdują się chociażby Pumpkin Pie, Popsicle, Peppermint czy Pancake. Paść może również na Pistachio, na co dowodem miałyby być zrzuty ekranu z rozmowy z jednym z pracowników Huawei. Biorąc jednak pod uwagę łatwość z jaką można przerobić zrzut, pistacje do czasu premiery pozostaną w sferze domysłów. Jednocześnie nazwa Pistachio wydaje się brzmieć dość egzotycznie przy poprzednich KitKat, Oreo, Nougat czy Jelly Bean.