Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 13.01.2019

Krzysztof Gał,

Minął kolejny tydzień, zatem podsumujmy najciekawsze wydarzenia z branży IT.

CES 2019

W Las Vegas odbyły się coroczne targi elektroniki Consumer Electronics Show. Podczas trwającej 3 dni imprezy, w której udział wzięło ponad 4500 małych i dużych firm z całego świata, mieliśmy okazję śledzić nowości związane z elektroniką i nowymi technologiami. Jedną z największych atrakcji wydarzenia była prezentacja nowych kart graficznych od Nvidii oraz AMD. Poza kartami zobaczyliśmy też finalną wersję rozwijanego ekranu OLED od LG, pierwsze gogle VR z funkcją śledzenia oczu od HTC, 10-nanometrowe procesory Intela, 20-kubitowy komputer kwantowy od IBM, a nawet inteligentną muszlę klozetową ze wsparciem asystenta głosowego od Kohlera. Zaprezentowano również mnóstwo nowych laptopów, sprzętu typu IoT oraz urządzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję.

ABW w polskim oddziale Huawei

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby w związku z podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz Chin. Zatrzymani to Chińczyk Weijing W., jeden z dyrektorów polskiego oddziału firmy Huawei oraz Polak Piotr W., były oficer ABW, który rzekomo przez krótki czas pracował także w Kencelarii Prezesa Rady Ministrów w 2016 roku. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące. To nie pierwszy raz, gdy Huawei znajduje się w centrum wydarzeń związanych ze szpiegostwem, choć sama firma zapewnia, że zatrzymanie nie miało związku z działalnością Huawei. Przedsiębiorstwo angażuje się w tworzenie sieci 5G, czemu - w obawie przed chińską inwigilacją - wyraźny sprzeciw okazały rządy USA, Australii i Nowej Zelandii.

T-Mobile wprowadza system weryfikacji numerów

Spamerzy telefoniczni są coraz sprytniejsi w swoim działaniu. Nie pomaga nawet RODO, bo na pytanie skąd dzwoniący ma nasz numer dostajemy odpowiedź, że ten został wygenerowany przez komputer. Na szczęście T-Mobile opracował nową technologię, która pozwoli skuteczniej bronić się przed spoofingiem (wyświetlaniem numeru innego niż ten, z którego faktycznie się dzwoni) stosowanym przez natrętnych marketingowców i naciągaczy. I choć system nie pozwoli (jeszcze) na jednoznaczne stwierdzenie, które połączenie JEST tym niechcianym, a jedynie które nim NIE JEST, to i tak powinien znacznie ograniczyć telefoniczny spam. Na razie nowa funkcja dostępna jest jedynie dla posiadaczy telefonów Samsung Galaxy Note9, ale do końca roku jej dostępność ma się rozszerzyć na inne modele smartfonów.

Division 2 nie pojawi się na Steamie

Świeża konkurencja w postaci sklepów z grami od Discorda i Epic Games może być dla największego dystrybutora cyfrowych wersji gier komputerowych i oprogramowania sporą drzazgą w oku. Jej wyjęcie może być teraz jeszcze trudniejsze, a wszystko za sprawą Ubisoftu, który jednej ze swoich najważniejszych premier growych nie zamierza wydać na Steamie, a w sklepie Epic Games. Wydaje się, że Ubisoft chce w ten sposób utrzeć nosa Valve, które zatrzymuje aż 30% dochodów ze sprzedaży obecnych na platformie gier i dokonanych w nich mikrotransakcji. Steam zrzesza jednak ogromną ilość graczy, którzy chcą mieć wszystkie gry w jednym miejscu, dlatego Ubisoft wydając Tom Clancy's The Division 2 poza Steamem musi liczyć się z mniejszymi zyskami.

Amazon Dash Buttons łamią niemieckie prawa konsumenta

Amazon Dash Buttons to specjalne przyciski spotykane w coraz większej ilości sklepów na całym świecie. Każdy przycisk jest powiązany z konkretnym przedmiotem ze sklepu, a jego wciśnięcie powoduje zakup za pośrednictwem konta Amazon przypisanego do niego produktu, który zostanie dostarczony kurierem. Niestety - zdaniem niemieckiego sądu przyciski Amazon Dash łamią niemieckie prawo. Chodzi o brak szczegółowych informacji odnośnie kupowanego towaru, a także brak informacji o jego cenie, co według sądu stanowi naruszenie praw konsumenta. Amazon uważa jednak, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, dlatego zapowiedział odwołanie od decyzji.

Samsung zapowiada oficjalną prezentację składanego smartfona

Informacje odnośnie smartfonów ze składanymi wyświetlaczami pojawiają się już od co najmniej kilku miesięcy. Niedawno mieliśmy nawet okazję na żywo obejrzeć produkt marki Royole, a także prototyp jednego z urządzeń Samsunga. Teraz Samsung poinformował, że wkrótce zaprezentuje w pełni funkcjonalną wersje wspomnianego prototypu. Oficjalna prezentacja nowego smartfona będzie miała miejsce na wydarzeniu Samsung Unpacked, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w San Fransisco. Poza składanym smartfonem zobaczymy również Galaxy S10 w trzech wariantach.

Chrome będzie blokować natrętne reklamy

Google na łamach swojego bloga poinformowało, że od lipca tego roku przeglądarka internetowa Chrome będzie blokowała reklamy na stronach, które działają wbrew wytycznym przedstawionym kilka miesięcy temu. Do natrętnych reklam Google zalicza między innymi reklamy typu pop-up, reklamy zasłaniające całą właściwą treść serwisu tuż po wejściu na stronę, reklamy zajmujące zbyt dużą powierzchnię ekranu, a także samoodtwarzające się filmy z włączonym dźwiękiem. Celem Google nie jest filtrowanie wszystkich reklam - tu wciąż niezastąpione pozostają wtyczki takie jak uBlock czy AdBlock.

Wikipedia łączy siły z Google w celu tłumaczenia wpisów

Celem Wikipedii jest darmowe powszechne udostępnianie ogromnych zasobów wiedzy. Możliwości Wikipedii są jednak ograniczone ze względu na różnorodność językową - tu z pomocą przychodzą narzędzia do tłumaczenia maszynowego. Cieszy więc fakt, że Wikipedia podjęła współpracę z Google, które może się pochwalić opracowaniem najbardziej zaawansowanego translatora na świecie. Od teraz edytorzy mogą korzystać z wbudowanego narzędzia by wspomóc się podczas tworzenia nowych wersji językowych poszczgólnych wpisów encyklopedycznych.

3 nowe iPhone'y, w tym jeden z potrójnym aparatem

Jeśli wierzyć pogłoskom z Wall Street Journal i przeciekom zaprezentowanym przez Steve'a H. McFly na Twitterze (@onleaks), Apple zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek 3 nowe smartfony. Największy i jednocześnie najciekawszy z nich ma podążać śladami konkurencji w kwestii ilości aparatów - na przechwyconym zdjęciu widać iPhone'a z trzema tylnymi obiektywami. Większa ilość aparatów pozwoli nie tylko na wykonywanie ostrzejszych zdjęć, ale również na wprowadzenie narzędzi opartych o optyczny pomiar odległości czy nagrywanie obrazu 3D.

Prawie połowa Amerykanów popiera rozwój sztucznej inteligencji

Wygląda na to, że ludzie zaczynają się oswajać z dynamicznie rozwijającą się sztuczną inteligencją. Coraz śmielsze wkraczanie SI w kolejne dziedziny życia uświadamia nam, że sztuczna inteligencja nie musi oznaczać spełnienia się scenariusza z Terminatora - dziś SI kojarzy się nam głównie z rozponawaniem zdjęć czy autonomicznymi samochodami, a nie ze śmiercionośnymi robotami. Z ankiety przeprowadzonej przez Uniwersytet Oksfordzki wynika, że 41% Amerykanów popiera dalszy rozwój SI, natomiast 22% jest przeciwko. 28% badanych nie ma zdania. Warto jednak pamiętać, że SI dopiero raczkuje, a obawy sceptyków nie muszą być pozbawione podstaw - podziela je nawet Elon Musk, a znany astrofizyk Stephen Hawking za życia stwierdził, że powstanie prawdziwej SI może być "najgorszym wydarzeniem w historii ludzkości".