Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 23.12.2018

Przemysław Kocięcki,

Jak co tydzień zebraliśmy dla Was najciekawsze wydarzenia ostatnich dni związane z IT.

Lotnisko Gatwick sparaliżowane przez drony

Brytyjskie lotnisko Gatwick, należące do jednych z najbardziej zatłoczonych lotnisk nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w całej Europie, zostało zupełnie sparaliżowane na ponad 24 godziny. Przyczyną były zwykłe drony, które dostrzeżono w okolicy - urządzenia tego typu stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżujących samolotami. Policja nie była w stanie schwytać sprawców - za pomoc w ustaleniu tożsamości żartownisiów wyznaczono nagrodę 10 tysięcy funtów. Według brytyjskiego prawa korzystanie z dronów w odległości do 1km od lotnisk grozi 5-letnim więzieniem.

Nintendo stanie przed sądem w związku z łamaniem prawa UE

Zdaniem niemieckiej organizacji VZBV, Nintendo poprzez swoją politykę ograniczającą możliwości refundacji cyfrowych zakupów narusza unijne prawo. Tym samym organizacja poparła stanowisko norwerskiego urzędu ochrony konsumenta, który temat poruszył już na początku 2018 roku. Kontrowersje wzbudza zapis w regulaminie Nintendo mówiący, że wszystkie transakcje dokonywane w sklepie są ostateczne. W efekcie klienci nie mogą wycofać się z zakupu nawet pre-orderowej wersji gry, która nie miała jeszcze swojej premiery, co zdaniem niemieckiego urzędu jest łamaniem prawa UE. W ciągu kilku miesięcy rozpocznie się proces przeciwko firmie.

3000 mil autonomicznej jazdy

Były inżynier Ubera, który doprowadził do wielomilionowych sporów między Uberem i Waymo, Anthony Levandowski, pracuje nad systemem wspierającym kierowanie pojazdami, zwłaszcza samochodami ciężarowymi na długich trasach. Na łamach serwisów społecznościowych udostępnił nagranie, na którym przejeżdża około 5000 km praktycznie nie dotykając kierownicy - Anthony przejmuje stery tylko podczas postojów, choć kilkukrotnie zdarzyło mu się interweniować także podczas jazdy. Nie mniej jednak odległość jaką pokonał korzystając z samoprowadzącej się Toyoty Prius jest imponująca.

Zimowa wyprzedaż Steam 2018

Ruszyła zimowa wyprzedaż na najpopularniejszej platformie dystrybuującej cyfrowe wersje gier komputerowych. To świetna okazja na zakup jednej z tysięcy gier udostępnionych w promocyjnych cenach - obniżki w wypadku niektórych tytułów sięgają nawet 85%. Poza obniżkami, Steam pozwala też w ramach interaktywnej zabawy na zbieranie specjalnych wirtualnych przedmiotów świątecznych - teł profili Steam czy emotikonek do wykorzystania na czacie platformy.

Wydrukowana głowa zmyliła system rozpoznawania twarzy w smartfonach

Thomas Brewster z Forbesa we współpracy z drukarnią 3D wydrukował swoją głowę w celu sprawdzenia poziomu zabezpieczeń stosowanych w smartfonach. Spośród 5 testowanych urządzeń z włączoną funkcją rozpoznawania twarzy, udało się odblokować - z mniejszymi lub większymi trudnościami - aż 4. Tylko jeden smartfon oparł się próbom oszukania systemu - iPhone X, w którym Apple zastosowało swój autorski system Face ID.

Koniec sporu na linii Wixen-Spotify

W zeszłym roku Wixen domagał się od Spotify 1,6 miliarda dolarów za wykorzystywanie w swoim serwisie piosenek, do których Spotify zdaniem Wixen nie miał wystarczających praw, ponieważ nie posiadał pisemnej zgody wielu twórców. Firmy doszły jednak do wniosku, że lepiej wyjdą na współpracy, niż prowadzeniu potyczek, dlatego zawarto porozumienie unieważniające żądania Wixen.

Szwajcarskie zmiennokształtne drony

Na Uniwersytecie Zuryskim opracowano drony zmieniające układ wirników w zależności od typu przeszkody, jaką mają do pokonania. Dron poprzez zmianę sylwetki może przeciskać się przez wąskie szczeliny lecąc pionowo, opuszczać się wzdłuż wyrw poziomych, a także badać z bliska pionowe powierzchnie. Urządzenie ma między innymi pomóc w misjach ratunkowych w miejscach, gdzie bezpośredni dostęp będzie utrudniony - np. w kompleksach jaskiniowych.

Zakaz sprzedaży iPhone'ów w Niemczech

W wyniku kolejnego pojedynku Qualcommu z Apple w sprawie naruszenia patentów, Apple znów zostało ukarane - tym razem przez Niemcy. Apple otrzymało zakaz importu i sprzedaży na terenie kraju dwóch starszych modeli swoich smartfonów - iPhone 7 i 8. Kilkanaście dni wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Chinach, gdzie zakaz został rozszerzony na wiele innych urządzeń, a sam Qualcomm domagał się, by ograniczeniem objąć nawet najnowsze smartfony XS i XS Max.

Czujnik paznokciowy od IBM

IBM opracowało specjalne urządzenie, którego zadaniem jest pomiar siły uścisku człowieka podczas wykonywania codziennych czynności - otwierania słoika czy trzymania narzędzi. Czujnik umieszczany jest na paznokciu i nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Zebrane dane są analizowane przez sztuczną inteligencję, która ocenia, czy dana osoba nie choruje na choroby związane z degeneracją układu nerwowego, jak w wypadku choroby Parkinsona.

Październikowa aktualizacja Windows 10 w końcu dostępna

Po wielu tygodniach walki z coraz to nowymi błędami październikowej aktualizacji, Microsoftowi wreszcie udało się ich całkowicie pozbyć. W efekcie aktualizacja została udostępniona do pobrania wszystkim użytkownikom. W wypadku systemów z włączoną automatyczną aktualizacją, łatka została już pobrana i zainstalowana. To solidna lekcja dla Microsoftu - miejmy nadzieję, że inżynierowie nie popełnią więcej podobnych pomyłek, a kolejne aktualizacje będą przebiegały bez problemów.