Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 6.01.2019

Krzysztof Gał,

Rozpoczynamy pierwsze w tym roku podsumowanie najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia w branży IT.

Apple drwi z Google przy pomocy ogromnego banera

Na jednym z budynków Las Vegas, gdzie w przyszłym tygodniu mają się odbyć targi CES 2019, Apple umieściło ogromny baner reklamowy parafrazujący powiedzenie "Co się dzieje w Vegas, zostaje w Vegas" - Co się dzieje na Twoim iPhone, zostaje w Twoim iPhone. To jawna szydera z Google, które w ostatnim czasie boryka się z poważnymi problemami w kwestii prywatności - to między innymi z tego powodu Google zostało zmuszone do wyłączenia swojego serwisu społecznościowego Google+.

Windows 10 wreszcie wyprzedza Windows 7

Choć Windows 10 jest już z nami ponad 3 lata, to do tej pory nie potrafił przebić się przez popularność jednego ze swoich poprzedników - najnowszy system operacyjny Microsoftu pozostawał w cieniu sprawdzonego już przez użytkowników systemu Windows 7. Użytkownicy zniechęceni niezbyt udanymi eksperymentami w postaci wersji 8 i 8.1 systemu niechętnie przesiadali się na dziesiątkę, nawet mimo możliwości skorzystania z zupełnie darmowej aktualizacji. Nowy rok przyniósł jednak zmiany w zestawieniu udziału systemów w rynku i teraz to Windows 10 może chwalić się mianem najpopularniejszego systemu na świecie. Warto zaznaczyć, że według założeń Microsoftu do przekazania palmy pierwszeństwa miało dojść dużo wcześniej - zgodnie z początkowymi szacunkami firmy, w tej chwili Windows 10 powinien być zainstalowany na miliardzie urządzeń, a nie jak mówią obecne dane, na zaledwie 700 mln.

Pierwsze Chromebooki z procesorami AMD

Do Chromebooków pracujących w oparciu o procesory Intela i rozwiązania w architekturze ARM dołącza za sprawą HP pierwsze urządzenie wyposażone w dwurdzeniowy procesor AMD (A4 i A6, zależnie od wariantu). HP Chromebook 14 będzie posiadał 14-calową matrycę HD, 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Większa konkurencja na rynku może przełożyć się na spadek cen biznesowych urządzeń z systemem Chrome OS.

Przelot sondy NASA w pobliżu planetoidy z Pasa Kuipera

Sonda New Horizons, która w 2015 roku wykonała dla nas zdjęcia plutona, tym razem pobiła kolejny rekord i dotarła do najdalej położonych obiektów Układu Słonecznego znanych ludziom. To ogromny pas planetoid rozciągający się za orbitą Neptuna. Obiektem zaintersowań NASA była planetoida Ultima Thule, którą podczas przelotu udało się sfotografować. Planetoida składa się z dwóch sferycznych ciał, tworzących coś na kształt bałwana. Zdjęcia dostarczone przez sondę pozwolą na lepsze zrozumienie procesów kierujących powstawaniem ciał niebieskich. Według zapewnień naukowców, sonda New Horizons posiada wystarczająco dużo paliwa, by pobić jeszcze niejeden rekord.

Tesla obniża ceny swoich aut w Stanach Zjednoczonych

Tesla chce wziąć na siebie część ciężaru nowych amerykańskich regulacji. W związku z nowym prawem USA zmniejszającym od 1 stycznia ulgę podatkową związaną z zakupem samochodów elektrycznych z 7500 do 3750 dolarów, firma poinformowała o obniżeniu ceny wszystkich modeli Tesli o 2000 dolarów. Za Model 3 Amerykanie zapłacą więc od tej pory 44000 dolarów, za Model S 76000 dolarów, a za Model X 82000 dolarów.

iPhone 7 i 8 wycofane z niemieckiej oferty Apple

W wyniku trwającej wojny patentowej Qualcommu z Apple, starsze modele iPhone'ów (wersje 7 i 8) objęto w Niemczech zakazem sprzedaży. Qualcomm cytując wyrok sądu poinformował, że Apple nie tylko ma wycofać wspomniane modele z własnej oferty, ale i skontaktować się z firmami trzecimi zajmującymi się ich rozprowadzaniem w Niemczech w celu wstrzymania sprzedaży. To kolejna porażka Apple z Qualcommem - niedawno podobny zakaz wprowazono także w Chinach.

Twórcy The Weather Channel oskarżeni o nieuprawnione wykorzystywanie danych lokalizacji

Twórcy jednej z najpopularniejszych aplikacji dostarczających informacji pogodowych użytkownikom na całym świecie, The Weather Channel, zostali oskarżeni o bezprawne wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkowników. Aplikacja zapewnia, że ta informacja jest wykorzystywana jedynie w celu dostarczenia bardziej precyzyjnych prognoz pogody, jednak w żadnym miejscu nie informuje, że dane mogą służyć także w innych celach, np. marketingowych. Zdaniem prokuratora, twórcy aplikacji używali danych do lepszego targetowania reklam.

Lepsze rozpoznawanie twarzy w nowych sensorach Sony

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem producentów na nowoczesne matryce światłoczułe, Sony planuje w połowie roku zmonopolizować tę gałąź rynku, dlatego rozpocznie masową produkcję nowych chipów wyposażonych w specjalne sensory 3D. Nowe matryce mają pozwalać na bardziej precyzyjne rozpoznawanie twarzy - dzięki wykorzystaniu laserów w sposób imitujący echolokację wykorzystywaną przez nietoperze czy delfiny możliwe ma być tworzenie jeszcze bardziej szczegółowej, trójwymiarowej mapy twarzy. Powstały system może być lepszy nawet od Apple FaceID, a rozpoznawanie twarzy z nowymi matrycami ma być możliwe z odległości nawet 5 metrów.

Wyciekły dane setek niemieckich polityków

W Niemczech doszło do wycieku poufnych informacji wielu polityków, w tym kanclerz Angeli Merkel. Na liście ofiar hakerów zabrakło jedynie przedstawicieli skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Wśród przechwyconych danych znalazły się między innymi prywatne korespondencje, dane kontaktowe, a także numery telefonów i kart kredytowych. Do wycieku mogło dojść już w grudniu - jedno z kont na Twitterze publikowało wykradzione materiały przez cały miesiąc. Rzeczniczka biura Angeli Merkel nie wykluczyła, że część informacji mogła zostać sfałszowana, jednak potwierdziła prawdziwość niektórych szczegółów.

Rosnąca popularność kaset i winyli

Zgodnie z raportem BuzzAngle wydaje się, że do łask wracają fizyczne nośniki audio. O ile sprzedaż płyt CD w roku 2018 spadła o 18,5% w porównaniu do roku 2017, to już w przypadku winyli i kaset magnetofonowych odnotowano wzrost o, kolejno, 11,9% i 18,9%. Mimo to, wśród nośników fizycznych wciąż królują płyty z 86,1%, winyle zajmują drugie miejsce z 13,7%, a stawkę zamykają kasety z zaledwie 0,2%. Jednocześnie warto zauważyć, że muzyka sprzedawana na nośnikach fizycznych cieszyła się w 2018 roku wzrostem o 1,9%. W tej chwili różnica między nośnikami fizycznymi a dystrybucją cyfrową wynosi aż 18 p.p. na korzyść tych pierwszych (58,1% do 41,9%).