"Ciemna strona" eksploratora plików Windows

Przemysław Kocięcki

Osoby pracujące na komputerach późnymi wieczorami często korzystają z ciemnych skórek w oprogramowaniu, którego używają. W ten sposób chronią swoje oczy - obserwowanie ciemniejszych kolorów na ekranie w warunkach słabego oświetlenia nie przemęcza tak wzroku, jak kolory jaskrawe. Niektórzy ciemniejsze motywy polubili do tego stopnia, że nawet w dzień korzystają z takich wariantów, jeśli oprogramowanie na to pozwala.

ustawienia koloru eksploratora plików w Windows 10 Fanów ciemnych skórek ucieszy zatem fakt, że w systemie Windows 10 od jakiegoś czasu (build 17666) da się zmienić domyślny kolor okna eksploratora plików. Opcja była dostępna od dawna w ramach tworzonych przez użytkowników modyfikacji systemu - bardziej dociekliwi mogli więc korzystać z tzw. "trybu nocnego" już od jakiegoś czasu. Teraz jednak ciemna skórka eksploratora weszła w skład podstawowych funkcji systemu Windows 10 i jest dostępna dla każdego - wystarczy kilka kliknięć do jej uruchomienia. Ciemna skórka jest domyślnie wyłączona. Co zrobić, by ją włączyć?

  • wciśnij kombinację przycisków logo Windows + I (duża litera i) by otworzyć okno ustawień systemu,
  • z otwartego okna wybierz pozycję "Personalizacja",
  • przejdź do zakładki "Kolory",
  • przewiń ustawienia, znajdź pozycję "Wybierz domyślny tryb aplikacji" i wybierz żądane ustawienie (Jasny lub Ciemny).

ciemny kolor eksploratora plików WindowsI to wszystko. Od teraz eksplorator plików Windows będzie miał ciemny kolor, pozwalający na wygodną pracę w nocy bez przemęczania wzroku.

Ważne: do działania wymagana jest co najmniej wersja 17666 systemu Windows 10. Wersję systemu możesz sprawdzić naciskając kombinację logo Windows + R, a w otwartym oknie wpisując winver i zatwierdzając Enterem.

Zdjęcia: Źródło własne, Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.