Microsoft Windows 10 - Wycinanie zniknie z Windows 10

Przemysław Kocięcki
Microsoft Windows 10 - Wycinanie zniknie z Windows 10

To już pewne - popularna aplikacja użytkowa zniknie z systemu Windows. Nie znamy konkretnej daty, ale informacja o planowanym usunięciu Narzędzia Wycinanie pojawi się już w najbliższej aktualizacji systemu, znanej jako Redstone 5.

prezentacja interfejsu narzędzia wycinanie

Narzędzie po raz pierwszy zagościło w "okienkach" w 2007 roku wraz z wejściem na rynek systemu Windows Vista. Przed pojawieniem się narzędzia, użytkownicy do tworzenia zrzutów ekranu musieli korzystać z programów firm trzecich. Alternatywnie, można było skorzystać z klawisza Print Screen - wykonany zrzut trzeba było ręcznie wkleić w Paint'a i zapisać (ciekawostką jest, że ten sposób mimo upływu lat wciąż działa). Narzędzie Wycinanie znacznie usprawniło proces tworzenia wycinków - aplikacja pozwala nie tylko na stworzenie zrzutu całego ekranu, ale również na wycięcie jedynie jego interesującego fragmentu. Dodatkowo, po wykonaniu zrzutu mamy możliwość szybkiego oznaczenia wybranych miejsc na wycinku markerem w kilku podstawowych kolorach.

Dlaczego Microsoft usuwa jedną z najbardziej użytecznych aplikacji ze swojego systemu? To nie objawy szaleństwa, ale krok naprzód - na miejsce Narzędzia Wycinanie Microsoft udostępni nam bardziej rozbudowaną aplikację Szkic Ekranu, wchodzącą w skład pakietu programów Windows Ink. Aplikacja będzie zintegrowana z systemem, a zrzuty ekranu będzie można szybko tworzyć kombinacją klawiszy Windows + Shift + S.

Premiera aktualizacji Redstone 5 zaplanowana została na jesień 2018, zatem Narzędzie Wycinanie zostanie jeszcze z nami przynajmniej do końca tego roku.

Zdjęcia: własne

Blog Comments powered by Disqus.