Apple dostaje zielone światło do przejęcia Shazam

Przemysław Kocięcki
Apple dostaje zielone światło do przejęcia Shazam

O chęci zakupu popularnego serwisu służącego do identyfikacji muzyki przez Apple wiadomo już od grudnia zeszłego roku, kiedy to Apple zaoferowało 400 milionów dolarów za dopięcie transakcji. Sprawie postanowiła się w kwietniu przyjrzeć Komisja Europejska, wstrzymując deal celem przeanalizowania skutków transakcji i sprawdzenia, czy transakcja nie wpłynie negatywnie na konkurencję na rynku cyfrowego streamingu muzyki.

Komisja Europejska na prośbę kilku krajów członkowskich UE (m.in. Austrii, Francji i Hiszpanii) z lutego tego roku przyjrzała się dealowi na linii Apple-Shazam. Rządy wspomnianych krajów obawiały się, że przejęcie Shazam przez Apple może ograniczyć obywatelom Europejskiego Obszaru Gospodarczego wybór, jeśli chodzi o aplikacje służące streamowaniu audio. Ponadto istniały obawy, że Apple po przejęciu Shazam uzyska informacje pozwalające firmie na bezpośrednie dotarcie do użytkowników konkurencyjnych usług, co pozwalałoby Apple w nieuczciwy sposób zachęcać takie osoby do korzystania z usług Apple. Dodatkowo, biorąc pod uwagę silną pozycję Shazam na rynku aplikacji do identyfikacji muzyki, KE miała sprawdzić ewentualny wpływ na rynek całkowitego wyłączenia.

W dzisiejszym oświadczeniu Komisja Europejska stwierdziła, że przejęcie Shazam przez Apple nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla konsumentów i rynku, tym samym otwierając Apple drogę do przejęcia popularnego serwisu.

Teraz, gdy Apple dostało od Komisji Europejskiej zielone światło do przejęcia Shazam, deal wydaje się jedynie kwestią czasu.

Szczegółowy raport KE można znaleźć tutaj.

Blog Comments powered by Disqus.