Autonomiczne samochody coraz bliżej

Przemysław Kocięcki
Autonomiczne samochody coraz bliżej

Samochody bez kierowcy jeszcze kilkanaście lat temu były tematem science fiction na poziomie zbliżonym do rozważań na temat internetu w latach '70. Wraz z postępem technologii obserwujemy jednak jak szybko rozwijają się kolejne gałęzie przemysłu i autonomiczne samochody mogą lada dzień stać się tak powszechne, jak zwykłe auta.

Od kilku lat jesteśmy świadkami intensyfikacji testów samodzielnych aut. Rozwojem tej technologii zajmują się choćby Elon Musk ze swoją Teslą, a także MobileEye, Delphi, Nutonomi, a nawet Google. Samochody testowane są coraz bardziej odważnie - już w 2019 roku Nutonomy planuje wypuszczenie na ulice Singapuru tysięcy autonomicznych taksówek. W międzyczasie Waymo testuje samochody na publicznych (lecz mało uczęszczanych) drogach Arizony. General Motors planuje w 2019 roku wprowadzić do sprzedaży samochody całkowicie samodzielne - kierowca nie będzie miał żadnego wpływu na prowadzącą AI; samochód nie będzie miał nawet kierownicy. Komercyjne samochody bezzałogowe jeszcze nigdy nie były tak blisko wprowadzenia do salonów.

Auta będą potrafiły same się prowadzić i będą przestrzegały przepisów obowiązujących na drogach - będą stosowały się do ograniczeń prędkości i innych znaków drogowych. W tym celu będą wyposażone w kamery interpretujące mijane znaki, a także czujniki zbliżeniowe i system GPS. Docelowo samochody mają odczytywać dane o obowiązujących przepisach z nawigacji - znaki mogą przecież ulec uszkodzeniu lub przemalowaniu przez wandali, a jeden źle odczytany znak może skutkować śmiertelnym wypadkiem.

Obecnie można już znaleźć samochody z częściową autonomią, w których jednak oczekuje się, że kierowca będzie gotów w każdej chwili przejąć kierownicę, gdyby AI miała problemy. Samochody te są w tej chwili raczej ciekawostką i nie można oczekiwać, że bezpiecznie dowiozą nas do celu - za przykład może posłużyć historia z marca, kiedy autonomiczny samochód Ubera potrącił śmiertelnie przechodnia. Do 2019 zostało niewiele czasu. Czy plany firm odnośnie wprowadzenia na rynek samodzielnych aut już za kilkanaście miesięcy nie są zbyt optymistyczne?

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.