Autonomiczne samochody - czyje życie jest więcej warte?

Przemysław Kocięcki
Autonomiczne samochody - czyje życie jest więcej warte?

Jednym z problemów z jakim muszą sobie poradzić twórcy autonomicznych samochodów jest ustalenie, czyje życie jest warte więcej. Wypadki chodzą nie tylko po ludziach, ale i po autach bezzałogowych - w marcu jeden z takich samochodów potrącił kobietę, która później zmarła w szpitalu. Tego incydentu można było uniknąć - kobieta została potrącona, ponieważ przechodziła przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Co jednak z wypadkami, w których konieczne będzie poświęcenie jednego życia, by uratować inne? Algorytmy tworzone przez programistów muszą być przygotowane na każdą sytuację.

Wybór jednego życia ponad drugim stanowi trudny dylemat moralny i etyczny. Nieważne jaką decyzję podejmiemy, nigdy nie będzie ona dobra - zawsze znajdzie się grupa osób pokrzywdzonych przez nasz wybór. Niestety, w niektórych sytuacjach podjęcie decyzji jest niezbędne do zminimalizowania wyrządzonych szkód. Ludzie w sytuacji zagrożenia dokonują tego wyboru instynktownie - choćby zjeżdżają do rowu, woląc narazić siebie niż innych. Algorytm, którym posługują się autonomiczne samochody musi być z góry przygotowany na każdą sytuację - z tego powodu programiści w kodzie instruują maszynę jak się zachować, gdy trzeba dokonać takiego wyboru.

Temat jest trudny i żaden producent autonomicznych aut nie przedstawia wprost czyje życie ceni bardziej, ale programiści posiłkują się opinią społeczeństwa. MIT przygotowało raport przedstawiający preferencje ludzi w kwestii wyboru jednego życia ponad drugim. Raport oparto na wynikach quizu Moral Machine. Z raportu możemy się między innymi dowiedzieć, że dokonywane przez nas wybory różnią się w zależności od kraju naszego pochodzenia i naszej kultury. Z samego quizu natomiast wynika, że przeważnie staramy się poświęcić jak najmniejszą ilość osób, chętniej oszczędzamy ludzi przestrzegających przepisów, wolimy ocalić ludzi niż zwierzęta i nie przejmujemy się, jeśli trzeba poświęcić życie pasażerów auta.

Badania tego typu są świetnym narzędziem pomagającym programistom na lepsze zrozumienie nastrojów społeczeństwa i dopracowanie oprogramowania sterującego samochodami. Wyniki testu nie oznaczają, że tak właśnie będą zachowywały się samochody w niebezpiecznych sytuacjach, ale stanowią doskonały fundament i punkt wyjściowy do dalszej pracy.

A jak Wy odpowiedzielibyście na pytania z quizu Moral Machine? Czyje życie cenicie bardziej? Test można rozwiązać na tej stronie.

Blog Comments powered by Disqus.