Facebook przechodzi na energię odnawialną

Przemysław Kocięcki
Facebook przechodzi na energię odnawialną

Problem globalnego ocieplenia dotyczy nas wszystkich. Pogoda staje się coraz mniej przewidywalna i zaskakuje coraz częstszymi anomaliami. Gorętsze i bardziej burzowe lata, a także mroźniejsze zimy są efektem zwiększonej średniej temperatury atmosfery na Ziemi. Choć w przeszłości Ziemia niejednokrotnie borykała się już z problemem ocieplenia klimatu, to tym razem nie ulega wątpliwości, że to ludzie stoją za zmianami zachodzącymi na naszej planecie.

Głównym, choć nie jedynym czynnikiem wpływającym obecnie na ocieplenie klimatu jest znacznie zwiększona emisja dwutlenku węgla. Państwa starają się wymuszać na poszczególnych podmiotach jak najmniejsze wykorzystanie paliw kopalnych w celu generowania energii, by zmniejszyć zanieczyszczenie atmosfery i ograniczyć nasz negatywny wpływ na klimat.

Facebook zdaje sobie sprawę z zagrożenia płynącego z dalszego używania paliw kopalnych do tworzenia energii, dlatego firma zdecydowała się przejść na energię odnawialną. Tylko w ciągu ostatniego roku Facebook podpisał umowy, na mocy których 2,5 GW energii ma pochodzić z zasilania wiatrowego i paneli słonecznych.

W 2015 roku firma za cel postawiła sobie przejście przynajmniej w 50% na energię odnawialną do 2018 roku. Cel udało się osiągnąć już rok temu, w 2017. Firma nie zamierza jednak spocząć na laurach i ma bardziej ambitne plany - do końca 2020 roku Facebook planuje przejść na energię odnawialną w stu procentach, całkowicie rezygnując ze szkodliwej dla klimatu energii paliw kopalnych.

Jednocześnie warto zauważyć, że Facebook nie jest jedyną firmą zmierzającą w kierunku poprawy sytuacji klimatycznej Ziemi. Apple i Google już od kwietnia posiadają wystarczające udziały w ekologicznych źródłach energii, by móc funkcjonować wyłącznie z ich pomocą. Samsung natomiast, podobnie jak Facebook, chce całkowicie zrezygnować z energii węglowej i gazowej do 2020 roku.

Blog Comments powered by Disqus.