Internauci będą kontrolować innego człowieka

Przemysław Kocięcki
Internauci będą kontrolować innego człowieka

Z okazji zbliżającego się Halloween, pracownicy MIT Media Lab przygotowali dla internautów ciekawą zabawę. Użytkownicy poprzez głosowanie za pośrednictwem internetu będą mogli przez kilka godzin decydować o akcjach podejmowanych przez aktora zatrudnionego przez badaczy. Projekt nazwano BeeMe.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak to jest być w czyjejś głowie, już niedługo będziecie mogli się o tym przekonać. 31 października o 23 wieczorem (1 listopada o 5 rano według czasu Polskiego) rusza zabawa, która według planów ma potrwać dwie godziny - choć niewykluczone, że wydarzenie się przedłuży. W ramach projektu BeeMe, będącego swego rodzaju eksperymentem społecznym, internauci za pośrenictwem strony internetowej będą w stanie widzieć i słyszeć wszystko to, co zatrudniony przez MIT Media Lab aktor. Jednocześnie uczestnicy zabawy będą mogli głosować nad kolejną akcją, jaką ma wykonać kontrolowana osoba - może to być otwarcie drzwi czy przejście do innego pokoju. Naturalnie, niedozwolone będą polecenia, które naraziłby aktora na niebezpieczeństwo czy zmusiły do wykonania upokarzających lub nielegalnych czynności.

Pracownicy z MIT Media Lab dodają, że zabawa nie jest pozbawiona celu - celem "graczy" będzie pokonanie przypadkowo uwolnionej, złej AI nazwanej Zookd. Internauci będą musieli podejmować wspólnie decyzje, które pozwolą na powstrzymanie zagrożenia. Celem badaczy z MIT jest natomiast sprawdzenie, czy ludzie będą w stanie współpracować by osiągnąć wyznaczony cel, czy może będą podejmować decyzje chaotycznie i w sposób niezorganizowany.

Transmisja z przebiegu wydarzenia będzie udostępniona pod tym adresem.

Blog Comments powered by Disqus.