Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 12.08.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 12.08.2018

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia w branży IT.

Premiera Android 9 Pie

Google udostępniło finalną wersję mobilnego systemu operacyjnego Android 9. System nie posiada jednak jeszcze wszystkich funkcji, które zapowiadało Google - nieaktywne funkcjonalności mają zostać włączone dopiero tej jesieni.

OpenAI pokonało drużynę zawodowych e-sportowców

Inteligentne boty stworzone przez firmę OpenAI, założoną przez Elona Muska i Sama Altmana, pokonała drużynę zawodowych graczy w popularnej grze online, DoTA 2. Rozgrywka składała się z trzech meczy, z których boty wygrały pierwsze dwa, zyskując tytuł zwycięzcy. Jeszcze w tym miesiącu boty OpenAI mają zmierzyć się z graczami walczącymi o tytuł mistrza świata na turnieju The International 2018.

Robot-pupil - Vector

Firma Anki uruchomiła zbiórkę na Kickstarterze w celu zebrania środków na dalszą pracę nad swoim robotem-pupilem, Vectorem. Sympatyczny robot ma być ciągle włączony - gdy zabraknie mu energii, ma sam odnaleźć swoją stację ładującą. Dzięki ciężkiej pracy animatorów, każda akcja Vectora wygląda naturalnie i sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z żywym stworzeniem. Anki już po 2 dniach zebrała wymagane 500 tysięcy dolarów, ale koniec zbiórki ma nastąpić dopiero 7. września.

Oficjalna prezentacja Galaxy Note 9

Samsung oficjalnie przedstawił swój nowy flagowy smartfon, Galaxy Note 9. Urządzenie posiada baterię o pojemności 4000 mAh, ekran Super AMOLED o długości przekątnej 6.4', do 512 GB wbudowanej pamięci i 2 aparaty 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu. Smartfona chroni Corning Gorilla Glass 5. Ciekawostką jest wyposażenie rysika S-Pen w moduł Bluetooth.

Hakerski atak termiczny

Badacze z jednego z amerykańskich uniwersytetów przedstawili możliwość wykorzystania kamer termowizyjnych do przechwytywania poufnych danych. Analizując obraz klawiatury urządzenia przez kamerę termowizyjną, naukowcy byli w stanie na podstawie ciepła pozostawionego przez palce na klawiszach odtworzyć ostatnie sekwencje wciśniętych znaków - mogli w ten sposób odczytać hasło do konta, czy numer PIN karty bankowej.

Stara wersja Skype jednak zostanie na dłużej

Użytkownikom Skype 8.0 nie podoba się wiele elementów nowej aplikacji i niechętnie decydują się na korzystanie z niej. W związku z tym, Microsoft poinformował, że nie wyłączy klasycznego Skype'a 1. września, jak pierwotnie planował. Skype Classic ma być wspierany jeszcze "przez jakiś czas".

Limitowana edycja PS4 Pro

W związku z osiągnięciem sprzedaży konsol rodziny PlayStation na poziomie powyżej 500 milionów egzemplarzy, Sony postanowiło wydać limitowaną edycję konsoli PS4 Pro 2TB. Konsola otrzyma elegancką, granatową, pół-przezroczystą obudowę. W podobnym stylu wykonany będzie dołączony do zestawu pad, słuchawki oraz kamera. Nakład specjalnej wersji konsoli to jedynie 50 tysięcy sztuk.

DeepLocker - AI Malware

Naukowcy z IBM stworzyli złośliwe oprogramowanie, wspierane przez sztuczną inteligencję. Wykorzystanie AI pozwala programowi pozostać w ukryciu do chwili wystąpienia warunków sprzyjających uruchomieniu złośliwego kodu - warunkiem może być rozpoznanie twarzy w kamerze, czy rozpoznanie głosu rozmawiających w pobliżu osób.

Discord zacznie sprzedawać gry

Popularna platforma służąca głównie zapewnieniu komunikacji głosowej w grach już niedługo do swoich usług dołączy sprzedaż gier. Z bazą ponad 150 milionów zarejestrowanych użytkowników, Discord może stać się poważną konkurencją dla Steama, na którym użytkowników jest nieco mniej. Moduł sprzedaży będzie w pierwszej kolejności testowany przez społeczność z Kanady.

AMD prezentuje procesory Ryzen Threadripper 2. generacji

AMD przedstawiło 4 modele high-endowych procesorów: 2920X, 2950X, 2970WX i 2990WX. Zgodnie z wynikami prezentowanymi w benchmarkach, procesory spisują się lepiej od swoich odpowiedników z serii Core X o średnio kilkanaście procent. Procesorami powinni zainteresować się głównie profesjonaliści, zwłaszcza, że procesory charakteryzuje lepszy niż w Intelach stosunek wydajności do ceny. W grach nowe Ryzeny wypadają nieznacznie gorzej, niż propozycje Intela.

Blog Comments powered by Disqus.