Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 15.07.2018

Przemysław Kocięcki
Podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia - 15.07.2018

Kolejny tydzień za nami - czas na podsumowanie wydarzeń z branży.

  1. Apple wypuścił na rynek nową wersję laptopów MacBook Pro z procesorami opartymi o architekturę Coffee Lake. Według zapewnień Apple, zmodernizowane wersje laptopów 15-calowych mają być nawet 70 razy bardziej wydajne od poprzedników; w przypadku wersji 13-calowych, możemy spodziewać się przynajmniej dwukrotnego wzrostu wydajności.
  2. Wraz z rosnącą popularnością ataków opartych o luki Spectre i Meltdown, rośnie potrzeba aktualizacji oprogramowania, by móc skutecznie zapobiegać nowym zagrożeniom. Google w swojej flagowej przeglądarce Chrome postanowiło domyślnie włączyć dotychczas opcjonalną funkcję Site Isolation, mającą na celu między innymi zwiększenie odporności na ataki oparte o wspomniane podatności.
  3. Broadcom ogłosił, że zamierza kupić CA Technologies za niecałe 19 mld dolarów. Po ogłoszeniu tej wiadomości, akcje CA Technologies odnotowały 16-procentowy wzrost. Firma, która ma zostać przejęta to jedno z największych amerykańskich przedsiębiorstw, które jest odpowiedzialne między innymi za Total Defense - narzędzie chroniące przez wirusami i malware.
  4. Sony zaprezentowało nowego smarfona. To Xperia XA2 Plus - solidny przedstawiciel średniego segmentu. Telefon posiada wyświetlacz IPS o przekątnej 6 cali, baterię o pojemności 3580 mAh i procesor Qualcomm Snapdragon 630. Na nowej Xperii znajdziemy zainstalowany system Android w wersji Oreo.
  5. W internecie pojawił się nowy łańcuszek rozsyłany drogą mailową. Z treści dowiadujemy się, że mamy coś na sumieniu, a autor oferuje milczenie w zamian za opłatę; w przeciwnym razie grozi upublicznieniem rzekomych rewelacji. Okazuje się, że nieświadomi użytkownicy nierzadko dają się nabrać na tego typu ostrzeżenia i dla świętego spokoju płacą haracz. Jeśli dostałeś takiego maila - po prostu go usuń.
  6. Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących nadchodzącej aktualizacji Windows 10 - Redstone 5. W najnowszej wersji testowej systemu, użytkownicy otrzymali do dyspozycji odświeżoną wersję notatnika. Jego nowa wersja pozwoli na zoomowanie tekstu, lepsze wyszukiwanie i zastępowanie wybranych fraz w całym dokumencie, czy wyszukiwanie zaznaczonej frazy w internecie.
  7. McAfee Labs zaprezentowało raport, z którego wynika, że popularność zyskują programy wykorzystujące moc zainfekowanego komputera do kopania kryptowalut. Programy tego typu mogą działać w tle, a komputer może nie wykazywać żadnych objawów infekcji. Takie oprogramowanie nie naraża użytkowników na wyciek ich danych, ale niepotrzebnie obciąża procesor, co może prowadzić do szybszego wyeksploatowania urządzenia, przegrzewania sprzętu i większych rachunków za prąd. Pamiętajmy więc o regularnym skanowaniu komputera odpowiednimi narzędziami.
  8. Popularne urządzenia Polar Flow przyczyniły się do ujawnienia informacji o tysiącach tajnych agentów i żołnierzy z wielu krajów świata. Polar Flow to opaski treningowe mierzące puls, liczące ilość spalonych kalorii czy przebyty dystans. Każdy użytkownik może śledzić dane ze swojej opaski w internecie dzięki specjalnej aplikacji - jeśli profil jest publiczny, mogą to robić także inni ludzie. Badacze prześledzili publiczne profile osób trenujących na terenach placówek wojskowych. Część użytkowników miała urządzenia włączone przez całą dobę i na tej podstawie badacze byli w stanie namierzyć chociażby adresy części agentów. Według firmy Polar, nie wyciekły żadne poufne informacje.
  9. Włoska marka Pininfarina zaprezentowała szkice swojego nowego hiper samochodu elektrycznego, Pininfarina PFO. Nowoczesny samochód sportowy ma rozpędzać się do 100km/h w czasie poniżej dwóch sekund, a jedno ładowanie akumulatora pozwoli na przejechanie prawie 500 kilometrów. Cena samochodu ma wynosić 2 miliony dolarów.
  10. Ninebot szykuje małą rewolucję i zamierza wypuścić zestaw narzędzi, które pozwolą każdemu na przeróbkę swojego Segwaya (elektrycznego, dwuśladowego pojazdu elektrycznego) na gokarta. Pomysł nie jest nowy, ale dotychczas nie posiadał oficjalnego wsparcia - przeróbek dokonywali na własną rękę jedynie hobbyści, szukający nowych pomysłów na wykorzystanie swojego pojazdu.

Zdjęcie: Pixabay

Blog Comments powered by Disqus.